Kombinace prudkého růstu cen zemědělských a energetických komodit vede k dalšímu zvyšování cen potravin. Rodinám, které žijí s napjatými rozpočty, hrozí, že před výplatou nebudou mít dostatek peněz na obstarání jídla, říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V červnu došlo k dalšímu meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců. Tentokrát o pádivých 28,5 procenta. Nejvíce se zvýšily ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Prudký růst zaznamenaly i ceny elektřiny, plynu a páry či chemických látek.
Ještě hůře dopadly ceny zemědělských výrobců. Ty se meziročně zvýšily o astronomických 42,5 procenta. V rostlinné výrobě došlo k růstu cen o 58,2 procenta. Kritická je situace u obilovin, které zdražily o 68,5 procenta. Výrazný růst cen zaznamenaly i olejniny a brambory.
Vysoké ceny v rostlinné výrobě prodražují produkci krmiv, což se promítá do růstu cen v živočišné výrobě. Ta meziročně zdražila o 23,5 procenta, přičemž ceny skotu vzrostly o 32,0 procenta a ceny mléka o 24,8 procenta. Výrazné zvýšení zaznamenaly i ceny drůbeže, vajec a jatečných prasat.
Vysoké ceny zemědělských výrobců se budou přenášet do cen potravin. Nejvyšší zdražení nás pravděpodobně čeká u pekárenských výrobků, které jsou náročné na spotřebu obilovin a energií. Výrazně však budou zdražovat i další typy potravin, což silně zatíží rodinné rozpočty.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.