Ceny zemědělských výrobců předznamenávají další prudké zdražování potravin. Sociálně slabé rodiny nemusí mít dostatek finančních prostředků na nákupy v supermarketech a budou se propadat do chudoby, říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
V květnu došlo k meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o astronomických 27,9 procenta. Nejvíce se zvýšily ceny v odvětví koksu a rafinovaných ropných produktů. Prudký růst cen dále zaznamenaly ceny elektřiny, plynu a páry, které se zvýšily o 45,8 procenta. Ceny chemických látek a výrobků vzrostly o 39,1 procenta. Ceny obecných kovů a kovodělných výrobků zaznamenaly nárůst o 34,7 procenta, stejně jako ceny dřeva, papíru a tisku.
Ceny zemědělských výrobců meziročně vzrostly o 39,2 procenta a předznamenávají dramatický nárůst cen potravin. To bohužel řadě rodin způsobí problémy v rodinných rozpočtech a může vést k sociálnímu napětí ve společnosti. V rostlinné výrobě ceny vzrostly dokonce o 54,7 procenta. Například obiloviny zdražily o 60,3 procenta a olejniny o 55,9 procenta. V živočišné výrobě došlo ke zvyšování cen o 22,2 procenta, přičemž výrazně zdražil skot, prasata i drůbež.
Ceny stavebních prací se meziročně zvýšily o 13,5 procenta. Prudké zdražování o 26,5 procenta zaznamenaly materiály a výrobky spotřebovávané ve stavebnictví. To v kombinaci s drahými hypotečními úvěry bude výrazně zvyšovat náklady na budovaní nových staveb. Lze proto očekávat pokles zájmu lidí o výstavbu nemovitostí.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.