Podle zprávy Světového ekonomického fóra může být do roku 2025 v důsledku přesunu práce mezi lidmi a stroji nahrazeno 85 milionů pracovních míst. A zároveň 97 milionů nových pracovních pozic vznikne. To je zpráva, které by měli věnovat pozornost všichni, kdo vykonávají rutinní úkoly, absolventi škol a mladí odborníci na začátku kariéry.
Co přesně se děje?
Díky technologickému pokroku jsou některé počítače schopny provádět obchodní procesy bez dalšího lidského zásahu. Zpracování přirozeného jazyka (NLP) umožňuje chatbotům rozumět řeči a poskytovat technickou podporu zákazníkům v různých odvětvích, včetně potravinářských a maloobchodních služeb. Personální oddělení a finanční společnosti využívají robotickou automatizaci procesů (RPA) k ověřování mzdových systémů, vytváření e-mailových zpráv a správě výdajů, mimo jiné k úkolům, které obvykle vykonávají zaměstnanci. A počítačové vidění nyní umožňuje strojům skenovat čárové kódy a sledovat zásilky bez pomoci lidských rukou.
Povolání na odpis
V důsledku změn nejvíce klesá poptávka po těchto pozicích: úředníci pro zadávání dat, administrativní a výkonní sekretáři, účetní, mzdoví účetní, auditoři, manažeři v oblasti obchodních služeb a administrativy, obchodní zástupci, pracovníci v oblasti klientských informací a zákaznického servisu, úředníci bank a pošty, všeobecní a provozní manažeři, dělníci v továrnách a na stavbě, mechanici a opraváři strojů a zařízení, pracovníci evidence materiálu a skladníci, specialisté v oblasti lidských zdrojů
Roboti práci nekradou, ale vytváří
Katastrofické předpovědi o vysoké nezaměstnanosti kvůli robotům jsou relikvií trumpovské politiky nebo několik let staré zprávy Ministerstva práce a sociálních věcí. Realita je taková, že zatímco roboti převezmou rutinní pracovní činnosti bez vyšší přidané hodnoty, vytvoří zároveň ještě více příležitostí – přesněji 97 milionů pozic.
Jedná se o „pracovní místa budoucnosti“, která jsou ve skutečnosti lepšími příležitostmi, zejména pro odborníky na začátku kariéry. Na špičce žebříčku stojí datoví analytici a vědečtí pracovníci, specialisté na umělou inteligenci, strojové učení, velká data, digitální marketing, automatizaci procesů, experti v oblasti rozvoje podnikání, specialisté na digitální transformaci, analytici informační bezpečnosti, vývojáři softwaru a aplikací, specialisté v oblasti databází, sítí a internetu věcí (IoT), inženýři v oblasti robotiky, projektoví manažeři, strategičtí poradci, specialisté na řízení rizik nebo inženýři v oblasti fintech.
Kreativnější a lépe placená práce díky robotům
Čím více počítačů bude vyškoleno k provádění často se opakujících úkolů, které jsou zpravidla přidělovány začínajícím zaměstnancům, tím více rolí zaměřených na komplexní úkoly s konkurenceschopnými platy vznikne na jejich místě. To znamená, že mladí odborníci mohou mít na výběr z širší škály zajímavých profesí.
Lidé, kteří teprve nastupují do zaměstnání, mají obvykle problém získat pozice s vyššími platy, protože musí soutěžit se staršími kandidáty. Tato konkurenční nevýhoda mizí s tím, jak vznikají nové typy rolí – takové, které dosud nikdo nedělal. U mladších pracovníků je méně očekávatelné, že budou nuceni soutěžit se staršími pracovníky, a je pravděpodobnější, že budou průkopníky.
Upskilling jako celoživotní nutnost
Technologie se vyvíjejí tak rychle, že abyste se stali konkurenceschopným kandidátem, budete se muset naučit nejnovější nástroje a digitální trendy ve svém oboru.
Na vysoké škole jste například mohli studovat marketing, ale v době, kdy ji dokončíte, se již objeví nové kanály sociálních médií a publikační nástroje. Možná jste získali právnický titul, ale ve stejném roce, kdy se budete ucházet o své první zaměstnání, se můžete dozvědět, že právnické firmy začaly digitalizovat smlouvy a nyní upřednostňují vstupní pozice, které pomáhají klientům udržovat soukromí dat nebo provádět internetové transakce. Možná jste vystudovali obor ekonomie, ale bylo ve vašich kurzech zahrnuto digitální obchodování a správa kryptoměn?
Zde přichází na řadu zvyšování kvalifikace. A to bude potřeba po celý váš profesní život.
Roboti člověka nikdy nenahradí
Stroje sice narušují trh se vstupními pracovními místy, ale jako mladý profesionál nezapomeňte, že technologie jsou tu od toho, aby vám pomohly. Většina firem, do kterých stojí za to se hlásit, hledá rozdílné lidi s různými zájmy a zkušenostmi, kteří mohou jejich tým obohatit o nové perspektivy.
Roboti mají možná menší prostor pro technické chyby, ale postrádají vaši lidskost, vaše zvláštnosti a vzácné a výrazné vlastnosti, které vás dělají tím, kým jste. Spojte tyto vlastnosti s technickými dovednostmi potřebnými pro zajímavé role, které vás čekají, a připravíte se na úspěch jak nyní, tak v budoucnu.
Autor: Alena Burešová