Goldman Sachs předpokládá, že většina brzdných účinků měnové a fiskální politiky je již za námi a velké ekonomiky se do značné míry vyhnou recesi. Informuje o tom web CNBC.
Investiční banka ve svých prognózách nastiňuje, že globální ekonomika v roce 2024 dokonce překoná očekávání, a to díky silnému růstu příjmů a důvěře, že nejhorší období zvyšování sazeb je již za námi. Vzroste v průměru až o 2,6 % ročně, což je více než udává předpověď ekonomů oslovených agenturou Bloomberg.
S cílem omezit rostoucí inflaci zahájil americký Federální rezervní systém v březnu 2022 agresivní kampaň za zvýšení úrokových sazeb, když inflace vystoupila na nejvyšší úroveň za posledních 40 let. Minulý čtvrtek předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že si není „jistý“, jestli jeho úřad udělal dost v boji s inflací, a naznačil, že možná bude nutné další zvyšování sazeb.
Zotavení průmyslové aktivity
Na vyspělých trzích dojde ke snížení úrokové sazby až někdy v druhé polovině roku 2024 – pokud tedy hospodářský růst nebude slabší, než se odhaduje. Banka poznamenala, že inflace se nadále ochlazuje ve všech zemích G10 i rozvíjejících se tržních ekonomikách a očekává se, že se i nadále bude snižovat.
„Naši ekonomové předpokládají, že pokles inflace bude pokračovat i v roce 2024: jádrová inflace by měla klesnout ze současných 3 % na průměrné rozpětí 2–2,5 % v zemích G10 (s výjimkou Japonska),“ uvádí se ve zprávě Goldman Sachs.
Investiční banka rovněž očekává, že globální průmyslová aktivita se zotaví z nedávného propadu. Výrobní aktivitu totiž zatížilo slabší než očekávané oživení čínské výroby a evropská energetická krize, stejně jako cyklus zásob, který musel korigovat nadměrnou výstavbu v loňském roc
Celosvětová výroba se po většinu roku nacházela v útlumu. Ukazatel globální výrobní aktivity společnosti S&P Global dosáhl v září hodnoty 49,1 bodu. Hodnota pod 50 znamená pokles aktivity. Kromě toho čínský výrobní index PMI Caixin/S&P Global v říjnu klesl na 49,5 bodu ze zářijových 50,6 bodu – což znamená první pokles od července.
Jsme z nejhoršího venku?
Podle odborníků Goldman Sachs v čele s hlavním ekonomem Janem Hatziusem by se měla výrobní aktivita v roce 2024 poněkud zotavit z utlumeného tempa v roce 2023. A to zejména pokud se „normalizuje struktura výdajů, evropská výroba náročná na plyn najde své dno a poměr zásob k HDP se stabilizuje“.
K pozitivnímu výhledu růstu v příštím roce podle Goldman Sachs přispěly také rostoucí reálné příjmy. „Naši ekonomové mají pozitivní výhled na růst reálného disponibilního příjmu v době mnohem nižší celkové inflace a stále silných trhů práce,“ uvádí se ve zmiňované zprávě.
„Nadále vidíme pouze omezené riziko recese a potvrzujeme naši pouze 15% pravděpodobnost jejího setrvání v USA,“ pokračuje Hatzius ve výhledové zprávě. V září banka snížila svou prognózu recese v USA z 20 % na 15 % na základě ochlazení inflace a odolného trhu práce.
Zatímco zvyšování sazeb a fiskální politika budou i nadále zatěžovat růst napříč ekonomikami G10, Hatzius je přesvědčený, že to nejhorší je již za námi. „Jak v eurozóně, tak ve Spojeném království se očekává výrazné zrychlení růstu reálných příjmů – na úroveň kolem 2 % do konce roku 2024 – poté, co odezní plynový šok po ruské invazi na Ukrajinu,“ tvrdí ekonomové Goldman Sachs.
Autor: Petr Pláteník