Tepelná čerpadla zklamala. Bez plynu se neobejdeme, myslí si bývalý šéf Pražské plynárenské

Foto zdroj: FocusOn
Ekologie 11. 06. 2024

Tepelná čerpadla zklamala. Bez plynu se neobejdeme, myslí si bývalý šéf Pražské plynárenské

Přechod na zelenou energii přinese problémy řadě společností. Podle mnoha názorů by mohl být pro Česko až likvidační. Mezi ohrožené firmy by ale nemusely patřit ty, které vyrábějí plynová topidla. Jedna z nich sídlí v Českém Brodě a zelené budoucnosti se nebojí. „Energetiku bez využití plynu nelze efektivně řídit a regulovat,“ říká Pavel Janeček, spolumajitel firmy Karma Český Brod, v novém dílu pořadu Industry in Motion.

Nejen plynová topidla to mají kvůli Green Dealu nahnuté. Podle Janečka ale jejich zákaz nehrozí. „Měla by přežít, protože Green Deal, troufnu si tvrdit, nebude aplikován v plném rozsahu tak, jak je Evropou anoncováno,“ říká Janeček k energetické budoucnosti. Podle něj je totiž plyn pro chod energetiky zcela nezbytný. „Bez plynu v žádném případě nelze energetickou síť efektivně řídit,“ doplňuje.

Pro Ukrajinu je plynové topidlo zázrak

Společnost z Českého Brodu tradičně vyvážela topidla i na východní trh. „Stále jsou teritoria, která obsluhujeme na území bývalého Sovětského svazu,“ říká Janeček.Mezi státy, kde firma působí, patří i Ukrajina. Díky plynovým topidlům mohou být lidé v teple i při výpadku elektrické energie. „Podobně tomu bylo i v Gruzii, kde nastal také velký nedostatek energie,“ dodává Janeček.

„Já si primárně myslím, že plyn by neměl být upozaďován, že je to umělé. Plyn je nazýván tzv. tranzitním médiem, které by v podstatě mělo být použito při tranzici od fosilních způsobů vytápění k obnovitelným zdrojům,“ dodává Janeček.

Tepelná čerpadla zklamala

Kde tedy hledat kompromis, když ani oblíbená tepelná čerpadla nejsou podle Janečka univerzální náhradou vytápění? „Tepelná čerpadla vykazují meziroční propad. Jsou vhodná pro konkrétní typy staveb za určitých podmínek,“ varuje. Velkou roli by tak mohly hrát solární elektrárny a jádro.

Janeček poukazuje na technické limity tepelných čerpadel pro starší bytové domy. „Jde tu o tepelný spád. U většiny budov není možné dostatečně vytopit radiátory, protože vyžadují teplotu něco kolem 50–55 stupňů. Tepelná čerpadla pak vykazují určitý koeficient v čase, kdy je potřeba, aby dodávala dostatečné množství energie. Pak se chovají jako špatný elektrokotel,“ vysvětluje negativa tepelných čerpadel.

Ceny plynu jsou dvojí

Podle Janečka nebude systém zelené energetiky funkční bez dotací. „V rámci EU by každý stát měl mít svůj vlastní energetický mix. Každá země má jiné klimatické a geografické podmínky,“ upozorňuje Janeček. Optimální mix jsou jaderné a plynové elektrárny a obnovitelné zdroje.

„To, co dnes sledujeme, je devastace. Systém různých povolenek je velice diskriminační a nevyhovuje celé České republice. Já bych povolenky zafixoval na 10 eurech za tunu vypuštěného CO2 a tento problém by byl vyřešen,“ seznamuje nás se svým názorem Janeček.

Janeček dále poukazuje na cenový nepoměr stejného plynu pro různé země, přičemž zmiňuje svou nedávnou cestu do Asie. „Byl jsem v Thajsku a navštívil tam některé distribuční závody. Tato země má svůj energetický mix ze 75 % z plynu. Mají vlastní těžbu, ale zároveň nakupují stejný plyn od stejných firem jako my a jejich cena elektrické energie je čtyřikrát nižší,“ upozorňuje na rozdíl Janeček.

Hrozí nám nedostatek energií?

Podle Janečka Green Deal způsobí mnoho problémů českým domácnostem. „Ekologické aspekty jsou pro mě naprosto zásadní. Otázkou je, proč jsme si vylosovali zrovna CO2, který má minimální vliv na oteplování atmosféry,“ dodává Janeček s tím, že toto je podle jeho slov extrémní ekologie.

Do roku 2030 se budou muset odstavit uhelné elektrárny. Co čeká Českou republiku během následujících 10 let? „Inflace není pod kontrolou a vstupy jsou nízké. Je tu nedostatek instalovaných zdrojů a je potřeba vybudovat až 3 GW plynových elektráren. Ptám se, jak na tom ČEZ je? Podle nich mají rozpracovaný projekt v Mělníku, ale není tam přivedený plyn,“ vyjadřuje na závěr podiv Janeček.

Celý rozhovor si můžete pustit jako video nebo poslechnout ve formě podcastu.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory