Máte v práci volnočasové benefity, nebo dokonce Cafeterii? A víte vůbec, kolik vám zaměstnavatel tímto způsobem přispívá? Pokud ne, tak si to rychle zjistěte. Dost možná totiž necháváte ležet ladem peníze, kterými lze vylepšit domácí rozpočet, říká Tereza Knířová ze společnosti Sodexo Benefity.
Příspěvek na volný čas dostává více než polovina zaměstnanců. Nejčastěji ve formě benefitních karet nebo Cafeterie. Vyplývá to z průzkumu, který pro naši společnost realizovala agentura B-inside ve firmách s více než 100 zaměstnanci. Třetina z nich má v Cafeterii k dispozici více než 10 tisíc korun za rok. Dalších 39 procent pak pět až deset tisíc. V případě karet je tento příspěvek zpravidla menší.
Firmy Cafeterii chápou nejen jako něco na přilepšenou, ale hlavně jako motivační nástroj. Často zaměstnancům navyšují budget jako odměnu třeba za nové nápady, darování krve anebo jako součást pravidelných i mimořádných odměn. Obvyklé jsou také příspěvky k narozeninám a pracovním výročím.
Virtuální sámoška
Jak vyplývá ze zmiňovaného průzkumu, Cafeteria se těší oblibě i mezi zaměstnavateli. Až 93 procent personalistů ve firmách, které Cafeterii využívají, by ji doporučilo dál. Za její hlavní přednost považují rozsáhlou síť partnerů, z nichž si každý zaměstnanec může vybrat podle svých preferencí, což přispívá k jich spokojenosti.
Cafeteria ovšem může být i velmi sofistikovaný nástroj, jde jen o to, aby se s ním firmy naučily pracovat. Motivace může být ze strany firem cílená, rozpočet lze totiž i dělit do sekcí. Řada z našich klientů například v časech lockdownů přesunula část bodů, kterým hrozila expirace, ze sekce sport a fitness do sekce online vzdělávací kurzy, aby je jejich zaměstnanci mohli vyčerpat. A nyní po covidu pro změnu navyšují částky na oblast fyzického a duševního zdraví, čímž svým lidem říkají: Není nám jedno, jak se cítíte, a chceme, abyste byli v pohodě.
Pozor na expiraci
Benefity, a tedy i Cafeteria, jsou navíc daňově zvýhodněné, což dokládá jednoduchý výpočet. Zaměstnanec při navýšení mzdy o 2 000 korun získá měsíčně ve výplatě navíc 1480 Kč, protože 520 korun „padne“ na daně a pojištění. Když ale stejnou částku dostane v benefitech pro volný čas, připadne mu celá.
Pokud bychom to vyčíslili ročně, tak je to 17 760 proti 24 000 korunám v benefitech. Odměna ve formě benefitů pro volný čas je pro zaměstnance z hlediska příjmu přibližně o 26 % výhodnější než poskytnutí stejné sumy v peněžní formě. U mzdy samozřejmě záleží také na nejrůznějších slevách na dani. Efekt nižších pojistných i daňových odvodů mají benefity také pro firmy. Ty si toho jsou vědomy. Proto také 43 % firem plánuje navýšení volnočasových benefitů.
Nicméně – jedno úskalí tedy přece jen je. Volnočasové benefity, ať už jsou v jakékoli formě, mají omezenou platnost, zpravidla na jeden kalendářní rok. Tak na ně nezapomeňte, ať vám za pár týdnů nezmizí. Byla by to totiž škoda!
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.