Porozumět potenciálu jednotlivých robotů je klíčem k tomu, abyste pro svou firmu vybrali ty nejlepší. Na následujících řádcích vám popíšeme pět základních typů a jejich výhody.
Roboty se používají v řadě odvětví, od zdravotnictví přes výrobu potravin, ocelářství až po skladování. Jednoduše všude tam, kde existují opakující se nebo fyzicky náročné úkoly s perspektivou zlepšení – ať už je chceme dělat rychleji, spolehlivěji, nebo nákladově efektivněji. Dnes dokonce roboty montují další roboty. Jaké jsou jejich neznámější druhy, jsme se dozvěděli v článku na webu Automation World.
Kloubové roboty
Popularita šestiosých a sedmiosých kloubových robotů odráží jejich velkou flexibilitu. Snadno se programují, přicházejí s vlastním ovladačem a pohybové sekvence a aktivace lze nastavit pomocí uživatelsky přívětivého „návodu“. Některé modely mohou mít značný dosah, a to i přes tři metry. Díky této škále velikostí jsou kloubové roboty vhodné pro nezanedbatelné množství průmyslových odvětví a aplikací, zahrnujících výrobu nebo přesun materiálů a hotových výrobků.
Svým designem zabírá kloubový robot prostor, který nelze využít k jiným účelům. Má také slepé body, což znamená, že v jeho okolí jsou místa, ke kterým prostě nemá přístup. Tato prostorová omezení vyžadují složitější bezpečnostní opatření, protože robot bude často používán v zónách, kde jsou přítomni pracovníci.
Kartézské roboty
Kartézský nebo lineární robot je obvykle levnější robot sestávající ze skupiny lineárních akčních členů nebo rotačního akčního členu na konci ramene pro 3D aplikace. Tyto roboty jsou velmi přizpůsobivé, jejich instalace i údržba snadná. Tahy a velikosti každé osy lze přizpůsobit konkrétní aplikaci. Dosah a užitečné zatížení jsou na sobě nezávislé.
Hlavním omezením kartézského robota je oproti ostatním jeho flexibilita. Může snadno pojmout lineární pohyb ve třech osách a rotaci kolem čtvrté osy. Je však nutné přidat ovladač pohybu, aby bylo možné provádět rotaci kolem více než jedné osy. Kartézské roboty se mimo jiné nedají moc využívat při prací s vodou, protože standardně proti ní neposkytují dostatečnou ochranu. Při instalaci je také nutná přesnost a důkladnost. Každá osa musí být pečlivě vyrovnaná a rovinnost povrchu musí být perfektní, zejména u větších systémů.
Roboty SCARA
Roboty SCARA jsou určeny pro lehké aplikace. Jedná se o efektivní verzi kloubových robotů, jednoduchost a malé rozměry usnadňují jejich integraci do montážních linek. Roboty SCARA mohou dosáhnout docela působivých dob cyklu s vysokou přesností. Jsou velmi zběhlé ve funkcích, jako je vkládání komponent do prostor s nízkou tolerancí výkyvu, zatímco si zachovají dynamičnost pohybu. To z nich dělá cenově výhodnou volbu pro mnoho aplikací typu pick-and-place a manipulaci s malými součástmi.
Delta roboty
Robot delta je známý svou rychlostí, kde zvládne vychystat až 300 kusů za minutu. Kvůli typu montáže je umisťován nad pracovní zónu, což mu umožňuje lepší a přesnější manipulaci. To je často spárováno s kamerovým systémem, aby „viděl“ na kusy náhodně umístěné na výrobní lince.
Stejně jako kloubové roboty a roboty SCARA jejich implementace a naprogramování není zvlášť složité. Roboty delta se často používají v aplikacích na výrobu potravin. Stejně jako roboty kartézské mohou kvůli bezpečnosti vyžadovat další stínění nebo oddělení od okolního prostředí.
Kolaborativní roboty
Kolaborativní roboty, též známé jako koboty, jsou výdobytek postupného vývoje se slibnou budoucností, nabízející bezpečnou interakci člověka se strojem. Tím, že umožňují přímou spolupráci mezi pracovníkem a robotem, dodávají našemu chápání, jak lze automatizaci integrovat do průmyslu, nový rozměr. K dnešnímu dni má většina těchto robotů stejnou podobu jako ty kloubové. Přicházejí s nosností 4 až 35 kg, přímou úměrou roste i jejich velikost a dosah (ale také cena). Existují modely až se sedmi osami. Koboty se dokonce používají jako nezávislé roboty výrobní linky.
Jak se rozhodnout?
Když už přistoupíte k investici do jakéhokoliv druhu robotizace, potažmo automatizace, měli byste zvážit všechny aspekty aplikace před provedením konečného výběru. Z nejdůležitějších faktorů je dobré vzít v úvahu nosnost a dosah, „ohebnost“, jak je robot rychlý nebo jestli se vám na dané pracovní stanoviště vleze. Samozřejmostí je pak samotná instalace a implementace do výroby, kterou není radno podcenit.