V tomto případě se ovšem nejedná o počet vítězství v Super Bowlu, mimochodem sedminásobný vítěz má sám na svém kontě více triumfů než každý z jednotlivých klubů NFL, jinak jednoznačně nejvýdělečnější sportovní organizace na světě.
Jak totiž informoval server ESPN, první lednový víkend se vydražil dres Toma Bradyho (1977) za 480 tisíc dolarů (cca 10,2 milionu korun), což se rovná nejvyšší částce za dres hráče amerického fotbalu. Kupodivu se nejednalo o dres z časů působení v týmu New England Patriots, se kterým získal nejslavnější quarterback historie šest titulů, ale o dres nového zaměstnavatele Tampa Bay Buccaneers. Přitom v březnu 2020, kdy Tom Brady ve dvaačtyřiceti letech přestupoval po dvaceti sezónách z týmu „patriotů“ k „bukanýrům“, kteří do té doby víceméně třeli bídu s nouzí, převládal v odborných kruzích názor, že Tom Brady sice díky svým mimořádným zkušenostem pozvedne hru nového zaměstnavatele, nicméně za luxusních 25 milionů dolarů (534 milionů korun) ročně si ovšem přijede na Floridu přilepšit na důchod, který hodlá trávit po boku manželky, svého času dlouhodobě nejlépe placené modelky planety Gisele Bündchen.
Chuďas lepší boháče
Nakonec to dopadlo tak, že veterán dovedl svůj tým hned v první sezóně do finále Super Bowlu, ve kterém Tampa Bay Buccaneers s přehledem přejeli obhájce titulu Kansas City Chiefs v poměru 31:9 a získali poprvé od roku 2002 trofej Vincenta Lombardiho. Mimochodem, na postu quarterbacka se jednalo o souboj úspěšného chudáka s poraženým boháčem. Zatímco se totiž Tom Brady musel smířit přes svůj hvězdný status s již zmiňovaným ročním platem 25 milionů dolarů, podepsal Patrick Mahones (1995) v červenci 2020 nejvyšší kontrakt v historii sportu, který mu během deseti let garantuje příjem až 503 milionů dolarů (cca 10,7 miliardy korun), což se rovná ročnímu průměru lehce přes 50 milionů dolarů (přes miliardu korun). Nutno ovšem říci, že vzápětí po senzačním vítězství si Tom Brady výrazně polepšil, neboť na základě bonusů (je otázkou, zdali si tým právníků připravující Bradyho smlouvu vůbec dokázal představit, že veterán dovede Bucs k zisku titulu) si nejúspěšnější hráč historie NFL loni přišel podle webu Spotrac na vcelku přijatelných více než 41 milionů dolarů (875 milionů korun). Asi nemá cenu dodávat, že takový balík nikdy nevydělal žádný sportovec věkové kategorie 40 +.
Peníze versus trofeje
Mimochodem, pohled na smlouvy Toma Bradyho vypovídá mnohé o jeho způsobu uvažování a prioritách. V roce 2000 podepsal první tříletý kontrakt na 860 tisíc dolarů (18,3 milionu korun) ročně, což víceméně odpovídalo postavení 33. hráče draftu, vybraného v šestém kole. Během další tříletky již kasíroval 30,5 milionu dolarů (651 milionů korun). Další šestiletá smlouva mu garantovala 60 milionů dolarů (1,2 miliardy korun) ročně a ještě lépe bylo v sezónách 2010–2013, ve kterých své bankovní konto posílil každý rok o 72 milionů dolarů (1,5 miliardy korun). Pak ovšem přišel pád v podobě tři roky trvajícího kontraktu na 27 milionů dolarů (576 milionů korun). Důvodem ovšem nebyla Bradyho výkonnost, ale platový strop NFL. Nejslavnější hráč historie klubu tehdy přišel za vedením s tím, že po dobu tří let nemá problém slevit velmi podstatně ze svých finančních požadavků, neboť před penězi preferuje trofeje. Za ušetřené peníze se nakupovalo a v letech 2014, 2017 a 2019 vyhráli New England Patriots Super Bowl. Poslední roční smlouvu dostal Tom Brady po dvaceti letech na 23 milionů dolarů (491 milionů korun), bossové klubu, nejspíše nikoli nelogicky, odhadovali, že jejich ikona odejde do zaslouženého sportovního důchodu. Jak vidno, přepočítali se.
Bude ještě lépe?
Po krátké odbočce zpět k dresu, ve kterém Tom Brady nastoupil loni 3. ledna na domácím stadionu Raymonda Jamese v barvách Tampa Bay Buccaneers proti Atlanta Falcons, zápas skončil výhrou Tampy 42:27. Na konečné ceně černo-bílo-červeno-žlutého dresu Nike s číslem 12 se nepochybně podepsala Bradyho tvořivost, quarterback vzal totiž do rukou fix a dres ozdobil nápisem „SB LV MVP“, datem „1–3–21“, k tomu ještě přidal vlastní statistiku ze zápasu „26/41 Yd’s4 TD’s“, na dres dále napsal značku „GOAT“, čímž sám sebe označil na nejlepšího hráče všech dob.
I přes rekordní cenu si Bradyho dres vedl v aukci mnohem lépe než podepsaná nováčkovská karta LeBrona Jamase či dres Kobe Bryanta, pořadatelé z Goldin’s Holiday Auctions věřili zprvu v lepší výsledek. Dres šel totiž do aukce 21. prosince, do konce roku cena narostla z původních 100 000 dolarů na trojnásobek, velmi smělé odhady naznačovaly atak na hranici jednoho milionu dolarů. Na druhou stranu, co nebylo, může být, neboť Tom Brady sice prodloužil smlouvu na další dva roky, hrát ovšem nehodlá věčně. A co pak bude například s dresem z posledního zápasu? Lze směle odhadovat, že světový rekord napříč sporty, který od roku 2012 drží s 1,27 milionu dolarů (27 milionů korun) dres hokejisty Paula Hendersona, střelce rozhodující branky v památné sérii Kanada – SSSR 1972, bude překonán. Pro Toma Bradyho totiž není nic nemožné.
Autor: Petr Bošnakov