;

Tom, Dick a Harry – 3 robotičtí farmáři

23. 08. 2019

Tom, Dick a Harry – 3 robotičtí farmáři

Ben Scott-Robinson pochází z Norfolku, rurální oblasti Velké Británie, a roky se věnoval budování startupů. Obojí teď spojil ve svém posledním podniku, který usiluje o zásadní inovaci farmářské práce.

Pod značkou startupu The Small Robot Company navrhl trojici robotů, jejichž úkolem je osívat pole, pečovat o rostliny a zbavovat je plevelu. „Robotika může kompletně proměnit farmářský průmysl,“ myslí si Scott-Robinson. Podle něj hlavní problém farmaření spočívá v tom, že orba těžkými traktory je nejen energeticky náročná, ale navíc připravuje půdu o řadu živin. Užívání pesticidů navíc hubí opylovače a omezuje biodiverzitu.

Sehraný tým

První z trojice robotů Tom má „službu“ 24 hodin denně. Skenuje na farmě pole rostlinku po rostlince, zjišťuje, jestli nechytily nějakou nákazu, a pátrá po pleveli. Zjištěná data pak nahrává na cloud.

V případě, že Tom objeví nákazu, nastupuje na scénu Dick. Jeho úkolem je dodávat rostlinám živiny přímo u kořene a hubit plevel za pomoci laseru. „Užití pesticidu klesne o 95 % a nic z toho nedopadne přímo na zem,“ vychvaluje svůj systém Scott-Robinson.

Mezitím Harry sází semena do malých děr, které rovnou i zahrnuje, čímž se předchází nutnosti půdu orat. V uzavřeném systému je činnost Dicka a Harryho podmiňována Tomem shromažďovanými daty, které odesílá do tzv. „Small Robot Central“.

Platíte jen za sklizeň

Bylo zřejmé, že způsob, jakým farmy nakládaly s půdou, byl výrazně škodlivý. Samotný ten systém neprodělával změnu nebo nápravu,“ prohlásil Scott-Robinson, který na projektu robotického hospodaření spolupracoval s farmářem a specialistou na techniku Samem Watsonem Jonesem a robotikem Joem Allnuttem.

Tom a Tom – robotičtí farmáři. Zdroj: The Small Robot Company

Inovativní technologické řešení doprovází neméně odvážný ekonomický koncept. Farmáři by společnosti měli za její komplexní služby platit fixní taxu za hektar obdělávané plochy. „Našim cílem je zajistit výměnou za vloženou částku zdravou plodinu. Garantujeme jim tak jistou úroveň zisku a možnost zaměřit se více na finanční stránku věci.“

Výhodou by pro farmáře také mělo být to, že od počátku budou znát přesně vstupní investici, která se by se následně měla obejít bez dalších nezahrnutých nutných výdajů. V experimentální fázi se projekt zaměřoval na pěstování pšenice, ale počítá se i s úpravami pro jiné plodiny, jako jsou sója nebo rýže.

Autor: Petr Pláteník

Další články