Třetina LGBTQI+ zaměstnanců odchází z práce kvůli diskriminaci

Zdroj: Pixabay
Life 12. 06. 2024

Třetina LGBTQI+ zaměstnanců odchází z práce kvůli diskriminaci

Třetině LGBTQI+ zaměstnanců jejich orientace či genderová identita negativně ovlivnila kariéru. Výsledky průzkumu Workmonitor Pulse společnosti Randstad ukazují, že diskriminace je stále problémem a negativně ovlivňuje kariérní postup a pracovní prostředí LGBTQI+ zaměstnanců.

Třetina pracovníků zvažuje odchod z práce kvůli diskriminaci, mladší generace podniky vyzývá k dalším změnám. Upozorňují, že opatření zaměřená na inkluzivitu musí být autentická, a ne pouze symbolická. Průzkum odhaluje klíčové oblasti, na které by se měly firmy zaměřit, aby diskriminaci LGBTQI+ zaměstnanců zabránily a podpořily inkluzi.

Až 41 % LGBTQI+ lidí se setkala s diskriminací a 29 % dalo výpověď

Nejnovější průzkum Workmonitor Pulse 2024 společnosti Randstad, přední světové společnosti v oblasti talentů, osvětluje přetrvávající problémy, kterým čelí LGBTQI+ pracovníci. Poznatky vycházejí ze zkušeností více než 2 000 LGBTQI+ respondentů ze 7 zemí Evropy, Asie, Oceánie a Severní Ameriky.

Průzkum ukázal, jak nedostatečná inkluze a akceptace v práci ovlivňuje kariérní potenciál pracovníků LGBTQI+. Navzdory pozitivním krokům směrem k inkluzivnějším pracovištím se 41 % respondentů setkalo s diskriminací, což téměř třetinu (29 %) přimělo k odchodu z práce.

Třetina respondentů uvedla, že jim jejich sexualita nebo genderová identita negativně ovlivnila kariéru nebo odměňování,“ říká Petr Douda, tiskový mluvčí společnosti Randstad Česká republika. „Více než třetina (36 %) zároveň říká, že jsou méně motivovaní a produktivní, protože v práci nemohou být sami sebou, stejný podíl se z téhož důvodu rozhodl pracovat na dálku.“

Situace LGBTQI+ zaměstnanců se zlepšuje. Velký vliv má generace Z

Ačkoli průzkum ukazuje, že diskriminace v práci je pro mnohé stále realitou, za posledních 5 let došlo ke zlepšení. „Dva z pěti (41 %) pracovníků LGBTQI+ tvrdí, že se nyní ve srovnání s rokem 2019 setkávají s menší diskriminací,“ říká Petr Douda. „Více než polovina (51 %) uvádí, že jejich zaměstnavatel přijal smysluplná opatření k vytvoření spravedlivého pracovního prostředí.“ 

57 % pracovníků LGBTQI+ se však domnívá, že jsme v těchto krocích nadále na začátku a že by podniky měly podniknout další pozitivní změny a zaujmout interní postoj k otázkám LGBTQI+. Zvláště mladší generace Z aktivně vyzývá své zaměstnavatele k dalším krokům, protože se více obává dopadu diskriminace na svůj kariérní postup než Baby Boomers (45 % oproti 29 %). 

„Jako člen LGBTQI+ komunity jsem během své kariéry viděl pozitivní kroky, které společnosti učinily k vytvoření inkluzivnějších a spravedlivějších pracovních míst, ale stále je co zlepšovat. Když pracovníci cítí, že mohou být v práci sami sebou, výrazně to zvyšuje jejich produktivitu a motivaci. V době, kdy je udržení talentovaných pracovníků zásadní, je nutné vytvořit prostředí, které podporuje a respektuje všechny bez výjimky. To není jen etická povinnost, ale také obchodně prozíravý krok,“ říká Petr Douda.

Autor: Jiří Böhm

Další články