Tulipány mají v nizozemské gastronomii až magické postavení. Jejich příběh jako potraviny se začal psát koncem druhé světové války a žije dodnes.
Nizozemsko, konec roku 1944. Po osvobození od nacistů bylo stále třeba řešit nečekané problémy. Vlaky a říční dopravu blokovaly zamrzlé řeky, takže lidé měli ztížený přístup k potravinám. Tato kritická situace vedla k velkému hladomoru, zejména v západních městských oblastech země. Spotřeba kalorií se od května 1944 do února 1945 snížila z 1 800 na 500 kilokalorií na osobu a den.
Odhaduje se, že od podzimu 1944 do května 1945 zemřelo na podvýživu 20 000 až 25 000 nizozemských občanů. To postihlo také těhotné ženy a děti mladší jednoho roku, což mělo dlouhodobé následky na zdraví těchto dětí. „Měla jsem z hladu oteklé kotníky. Byly stejně tlusté jako stehna. U nohou to vždy začínalo, jakmile se otok dostal k srdci, umřeli jste,“ vzpomínala na těžkou dobu mladá baletka, která tehdy vážila necelých čtyřicet kilogramů při sto sedmdesáti centimetrech výšky.
Tulipánová polévka pro uklidnění duše
Nizozemská vláda hledala potraviny, které by byly bohaté na energii a živiny a zároveň snadno dostupné. V této fázi války se tulipány přestaly pěstovat a zůstala velká zásoba nevysázených cibulovin. Úřady proto využily tohoto přebytku k prodeji cibulek v obchodech s potravinami a k publikování receptů v místních časopisech ve snaze pomoci obyvatelstvu. Polévka z tulipánových cibulek se vařila během jediné hodiny, kdy byl k dispozici zemní plyn.
V moderní kuchyni
Dnes se cibulky tulipánů mohou sušit, rozemlít na prášek a přidávat do obilovin nebo upravovat tak, aby se z nich získala mouka na výrobu chleba. Kromě toho jsou jedlé i květy. Lze je použít ke zdobení pokrmů, a to buď celý květ (bez pestíku a tyčinek), nebo nasekáním okvětních lístků a jejich přimícháním do salátu, i když nemají příliš výraznou chuť.
Snahy o obnovu této původní suroviny jsou patrné i v současné gastronomii. Margaret Robertsová, odbornice na výživu rostlin a medicínu, posbírala recepty, jako je tulipánový sirup, tulipány plněné kuřecí majonézou a salát ze tří fazolí s tulipány.
Z dalších příkladů je třeba vyzdvihnout Johannu Huiberts-van den Berg, která shromáždila asi třicet receptů, a Alaina Carona, francouzského šéfkuchaře, který již 40 let působí v Nizozemsku a provozuje několik restaurací v Amsterdamu. Caron vymyslel jídla, jako je rajčatový konfit, salát z fenyklu a tulipánových cibulek a ústřice s tulipánovými cibulkami.
Jak by se asi ta mladá baletka, která často v médiích hovořila o ničivém hladomoru v Nizozemsku, dnes dívala na kulinářskou evoluci tulipánů? Po letech hladu se stala jednou z nejznámějších hereček dvacátého století a na konci dubna 1990 byla v Nizozemsku vyhlášena hvězdou botanického světa. Nizozemský cibulářský průmysl jí vzdal hold tím, že pojmenoval bílou odrůdu květiny s výjimečnou zářivostí „tulipán Audrey Hepburn“.
Autor: Alena Burešová