Malé nizozemské městečko Bodegraven-Reeuwijk se soudí s Twitterem kvůli šíření fámy, která poškozuje reputaci města a jeho obyvatel. Podle tří mužů, kteří s konspirační teorií před dvěma lety přišli, zde měla řádit skupina vyznavačů Satana. Místní to však popírají. O situaci informovala agentura Reuters.
Bodegraven-Reeuwijk, město o 35 000 obyvatelích, nacházející se napůl cesty mezi Amsterdamem, Rotterdamem a Haagem, je od roku 2020 terčem pozornosti na sociální síti Twitter. Před dvěma lety totiž začala trojice mužů zveřejňovat znepokojivé příspěvky týkající se historie města. Podle mužů zde měla v 80. letech působit skupina vyznavačů Satana, která má na svědomí zneužívání a vraždy několika dětí.
Své tweety však muži nedokázali opřít o relevantní fakta a jediným zdrojem, ze kterého pro své příspěvky čerpali, byly vzpomínky Joosta Knevela, jednoho z nich. Knevel totiž tvrdil, že vyrůstal nedaleko Haagu a osobně byl svědkem těchto událostí.
Hroby zasypané hromadami nechtěných darů
Místní však tvrzení mužů popírají a o incidentech nejsou vedeny žádné záznamy. Přesto se ve městě každý týden objevují skupiny lidí, které se vydávají na místní hřbitov, aby zde položily květiny se vzkazy a uctily památku neznámých dětí. Příbuzní zesnulých však s hromadami květin, darů a vzkazů na náhodně vybraných hrobech nesouhlasí, město se proto rozhodlo jednat.
Již v loňském roce nařídil soud mužům, aby okamžitě odstranili všechny své tweety a další obsah týkající se města Bodegraven-Reeuwijk. Navzdory tomu se však příběhy o satanských rituálech v nizozemském městě šíří dál, s čímž se obec nechce smířit. V červnu proto podle právního zástupce obce, Ceese van de Sandena, město požádalo Twitter, aby všechny zprávy týkající se konspirační teorie odstranil. „Pokud konspirační teoretici nehodlají odstranit veškeré své zprávy, musí začít zúčastněné platformy jednat,“ řekl van de Sanden.
Americká společnost však na prosbu nereagovala a město tak zůstalo bez odpovědi. Rozhodlo se proto podstoupit druhé stání.
Konspirační teorie ztrácí na věrohodnosti
Příběh o vyznavačích Satana v Bodegraven-Reeuwijku ztrácí na věrohodnosti i tím, že všichni muži, kteří za příběhem stojí, jsou momentálně zadrženi ve vazbě. Jejich pobyt ve vězení se však satanistické kauzy netýká. Své tresty si ve vězení samostatně odpykávají za podněcování k vraždám a výhrůžky smrtí řadě lidí, mezi které patří například i nizozemský předseda vlády Mark Rutte nebo bývalý nizozemský ministr zdravotnictví Hugo de Jonge.
Autor: Lenka Hrušková