Podle HDP vyhrálo olympiádu Rusko

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 22. 02. 2022

Zimní olympijské hry v Pekingu jsou za námi a nastává bilancování. Jak jednotlivé výpravy v počtu medailí dopadly? Nejvíce medailí, a i těch zlatých, získali norští sportovci. Jak ale pořadí vypadá, když se zaměříme na velikost HDP? Vyhrál Tým ROC (Rusko).

Nejvíce medailí získali na právě skončených zimních olympijských hrách v Pekingu norští sportovci. A to jak v celkovém počtu (37), tak v počtu zlatých medailí (16).

Čeští sportovci bohužel dosáhli nejhoršího výsledku od roku 1994, kdy se zimní olympijské hry konaly v norském Lillehammeru. Nejpočetnější česká výprava všech dob získala pouze 2 medaile, a sice zlatou (Ester Ledecká) a bronzovou (Martina Sáblíková). V počtu medailí se tak dělí s Belgií a Slovenskem o 21. místo.

Jak by tabulka úspěšnosti zemí vypadala, kdybychom místo pouhého hodnocení medailí zvolili za kritérium hrubý domácí produkt (HDP) konkrétní země? Náš portál FocusOn toto pořadí vypočítal, a to jak v počtu zlatých medailí, tak i v celkovém počtu. Ke zjištění údajů HDP na obyvatele jsme použili hodnoty OECD z roku 2019 a měnový kurz české koruny k americkému dolaru platný u ČNB v pátek 18. 2. 2022 ve výši 21,435. A jak žebříček zemí dopadl?

Podle tohoto kritéria v počtu zlatých medailí zvítězila domácí Čína, u které připadá 40 013 korun na zlatou medaili. Na druhé příčce se umístilo Norsko (78 728 korun) a třetí místo získalo Německo (99 836 korun).

Česká republika si v žebříčku polepšila jen o jednu příčku na 20. místo s 922 044 korunami.

Podle HDP na získanou jednu medaili zvítězil Ruský olympijský výbor (Rusko) s 19 696 korunami na medaili. Druhé místo obsadila domácí Čína (24 008 korun na medaili) a třetí příčku získalo Norsko (34 045 korun na medaili). Jak je vidět, Norsko se umístilo na pomyslném stupni vítězů i v tomto kritériu.

Česká republika si v žebříčku pohoršila na 23. místo s hodnotou 461 022 korun na jednu olympijskou medaili.

Autor: Miroslav Oupic