Další kolo debat o schopnostech pokročilého softwaru a autorských právech vyvolala napodobenina hudebního díla, kterou zkomponoval stroj. Informaci přinesl web TechXplore.
Nová píseň vytvořená pomocí softwaru umělé inteligence, u níž byli za autory a interprety udáváni Drake a The Weeknd, byla stažena ze streamovacích služeb. Mezitím stihla ale nasbírat miliony poslechů. Skladba „Heart on My Sleeve“ vyšla minulý pátek a krátce byla dostupná na platformách včetně Spotify a Apple Music. Do chvíle, než společnost Universal Music Group (UMG) vydala prohlášení, že píseň porušuje autorská práva, a požádala o její odstranění.
V songu umělá inteligence imituje hlasy obou umělců. „Zpívají“ o herečce a popové hvězdě Seleně Gomez, která kdysi chodila s The Weekndem. Tvůrce skladby, známý pouze pod nickem @ghostwriter, tvrdí, že mu hodně pomohl software vycvičený na hlasech obou interpretů. Celou kauzu doprovodil vyjádřením: „Použil jsem umělou inteligenci, abych vytvořil píseň Drakea feat. The Weeknda.“
Trénování softwaru umělé inteligence bez souhlasu umělců „vyvolává otázku, kde ve sporu chtějí stát všichni zainteresovaní zástupci hudebního ekosystému: na straně umělců, fanoušků a lidského tvůrčího projevu, nebo na straně deep fake padělků, podvodů a odepírání náležité odměny umělcům“. Citace pochází z oficiálního prohlášení UMG pro agenturu AFP.
Umělá inteligence je jen nástroj
V březnu tato hudební společnost požádala streamovací platformy, aby zablokovaly služby využívající umělou inteligenci k extrakci melodií a textů z písní chráněných autorskými právy. Vzhledem k rychlému postupu streamovacích služeb při vypořádávání se s falešnou skladbou od Dreakea a The Weeknda společnost UMG v úterý agentuře AFP sdělila, že je „povzbuzena angažovaností partnerů z řad platforem“. „Tyto případy ukazují, proč mají platformy základní právní a etickou odpovědnost zabráňovat využívání svých služeb způsobem, který poškozuje umělce,“ píše se v oficiálním prohlášení UMG.
Uplatňování umělé inteligence v hudebním průmyslu je předmětem stále četnějších diskusí. Někteří tuto technologii odsuzují pro zneužívání autorských práv, jiní její schopnosti chválí. David Guetta nedávno například použil umělou inteligenci, aby do písně pro živé vystoupení přidal vokál ve stylu rappera Eminema. Francouzský producent se ovšem také vyjádřil, že ji komerčně nevydá. V rozhovoru pro BBC Guetta přirovnal umělou inteligenci k nástrojům, jako je elektrická kytara, basový syntezátor, bicí automat a sampler, které umožnily hudební revoluce, a to včetně rock’n’rollu a hip hopu.
Autor: Petr Pláteník