Bílý dům ve čtvrtek odhalil svůj plán na prodej zabavených ruských jachet, luxusních apartmánů a soukromých letadel. Nově navržený systém se zaměřuje především na ruskou oligarchii, která je v blízkém styku s prezidentem Putinem a její majetek je zabaven kvůli ruské invazi na Ukrajinu. Výtěžek z prodeje těchto aktiv má být použit k financování bránících se ukrajinských sil, informoval o tom server Insider.
„Spolu s našimi evropskými spojenci usilujeme o to, abychom našli a zabavili vaše jachty, luxusní apartmány a soukromá letadla. Přicházíme si pro vaše nekalé zisky.“
Tak začal projev, ve kterém ve čtvrtek 28. dubna představil prezident Joe Biden zatím poslední krok své administrativy ve finančnímu tlaku na Rusko, tyranizující Ukrajinu. Nově navržené plány mají zlepšit schopnost USA zabavovat nemovitosti, jachty a další aktiva vlastněná nejbohatšími Rusy a následně je moci prodat. Výtěžek z nich má podle plánů Bílého domu směřovat na Ukrajinu, a to přímo k její armádě, která ho použije na obranu proti agresorovi. Proti Rusům tak stojí jejich vlastní prostředky.
Dělají to i jiné země, včetně Německa
Bílý dům uvedl, že návrh podněcuje ustavení nových úřadů, které budou moci zabavit majetek spojený s ruskou „kleptokracií“ (autokratická vláda zlodějů a podvodníků). „Návrh si klade za cíl zefektivnit proces zabavování majetku oligarchů, rozšířit kritériapro majetek podléhající zabavení a umožnit, aby výnosy z něj proudily na Ukrajinu,“ prohlásil zástupce Bílého domu.
Správě finančních prostředků souvisejících s korupcí, sankcemi, porušováním kontroly vývozu a dalšími trestnými činy se bude věnovat ministerstvo spravedlnosti, ministerstvo financí a ministerstvo zahraničí. Zájem amerických politiků o aktivní účast v boji proti ruské agresi totiž každým dnem války roste a nápad zabavovat majetek bohatých Rusů se setkává s pozitivními ohlasy. „Myslím, že je výborný nápad zabavit majetek těch, kdo mají k Putinovi blízko,“ řekl v březnu senátor Rob Portman z Ohia. „Dělají to i jiné země, včetně Německa.“
Sankce na obranu Ukrajiny nestačí
Většina zemí se k ruské invazi staví negativně a sází tak na sankce. Spojené státy spolu se Spojeným královstvím, Evropskou unií a Kanadou zmrazily majetek desítek ruských oligarchů a zakázaly jim podnikat v příslušných regionech. Tím to však podle USA končit nemůže a musí se sáhnout ještě o kousek dále.
Cílem sankcí je sice donutit Rusko ke stažení invazních vojsk poškozením ruské ekonomiky, izolací od zbytku světa a oslabením měny, ale prodej ruského majetku má apelovat přímo na mocné Rusy, kteří mají možnost svým slovem něco změnit.
Autor: Lenka Hrušková