Spojené státy by se měly připravit na možné souběžné války s Ruskem a Čínou. Řešením je rozšíření svých konvenčních sil, posílení aliancí a modernizace jaderných zbraní, uvedla ve čtvrtek speciální komise jmenovaná americkým Kongresem.
Zpráva Komise pro strategické postoje přichází uprostřed napětí s Čínou kvůli Tchaj-wanu a dalším otázkám a zhoršujících se třenic s Ruskem kvůli jeho invazi na Ukrajinu, píše agentura Reuters.
Spolupracuje Rusko a Čína na vývoji jaderných zbraní?
Vysoce postavený úředník, který se na zprávě podílel, odmítl sdělit, zda zpravodajské informace panelu prokázaly nějakou spolupráci Číny a Ruska v oblasti jaderných zbraní.
„Obáváme se, že … mezi nimi může nějakým způsobem existovat konečná koordinace, čímž se dostáváme k této konstrukci dvou válek,“ uvedl úředník pod podmínkou anonymity.
Tato zjištění by narušila současnou strategii národní bezpečnosti USA, která vyzývá k vítězství v jednom konfliktu a zároveň k odstrašení jiného, a vyžadovala by obrovské zvýšení výdajů na obranu s nejistou podporou Kongresu.
„Uvědomujeme si rozpočtovou realitu, ale zároveň věříme, že národ musí tyto investice uskutečnit,“ uvedli v úvodu zprávy demokratická předsedkyně Madelyn Creedonová, bývalá zástupkyně šéfa agentury, která dohlíží na americké jaderné zbraně, a místopředseda Jon Kyl, republikánský senátor v důchodu.
Měla by Amerika více jaderně zbrojit? Biden si to nemyslí
Na brífinku, který se konal u příležitosti zveřejnění zprávy, Kyl řekl, že prezident a Kongres musí „přesvědčit americký lid“, že vyšší výdaje na obranu jsou malou cenou za to, že „snad zabráníme“ možné jaderné válce mezi Spojenými státy, Čínou a Ruskem.
Zpráva kontrastuje s postojem amerického prezidenta Joea Bidena, který tvrdí, že současný jaderný arzenál USA je dostatečný k odstrašení spojených sil Ruska a Číny.
Složení arzenálu „stále převyšuje to, co je nezbytné k udržení dostatečného počtu protivníkových cílů v ohrožení, aby byl odstrašen nepřátelský jaderný útok“, uvedla v reakci na zprávu skupina obhájců práva na kontrolu zbrojení Arms Control Association.
„Spojené státy a jejich spojenci musí být připraveni odstrašit a porazit oba protivníky současně,“ uvedla Komise pro strategické postoje. „Mezinárodní řád vedený Spojenými státy a hodnoty, které zastává, jsou ohroženy čínským a ruským autoritářským režimem.“
Největší eskalace hrozí mezi lety 2027 až 2035
Kongres v roce 2022 vytvořil komisi složenou ze šesti demokratů a šesti republikánů, která má posoudit dlouhodobé hrozby pro Spojené státy a doporučit změny v amerických konvenčních a jaderných silách.
Panel přijal prognózu Pentagonu, podle níž Čína díky rychlému rozšiřování svého jaderného arzenálu pravděpodobně získá do roku 2035 1 500 jaderných hlavic, čímž budou Spojené státy poprvé konfrontovány s druhým velkým soupeřem s jadernými zbraněmi.
Čínská a ruská hrozba se stane akutní v období 2027-2035, takže „rozhodnutí je třeba učinit nyní, aby byl národ připraven“, uvádí 145stránková zpráva.
Modernizace jaderných zbraní za 400 miliard dolarů
Zpráva uvádí, že třicetiletý program modernizace amerických jaderných zbraní, který byl zahájen v roce 2010 a jehož náklady se v roce 2017 odhadovaly na přibližně 400 miliard dolarů (zhruba 9,4 bilionu korun) do roku 2046, musí být plně financován, aby bylo možné včas modernizovat všechny hlavice, nosné systémy a infrastrukturu.
Další doporučení zahrnovala rozmístění většího počtu taktických jaderných zbraní v Asii a Evropě, vypracování plánů na rozmístění některých nebo všech rezervních amerických jaderných hlavic a výrobu většího počtu bombardérů B-21 stealth a nových jaderných ponorek třídy Columbia nad rámec nyní plánovaného počtu.
Skupina rovněž vyzvala k posílení „velikosti, typu a rozmístění“ konvenčních sil USA a spojenců. Pokud tato opatření nebudou přijata, budou Spojené státy „pravděpodobně“ muset zvýšit svou závislost na jaderných zbraních, uvádí se ve zprávě.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.