;

V Belgii budou přebytky energie z větrných elektráren sloužit k výrobě zeleného vodíku

04. 02. 2020

V Belgii budou přebytky energie z větrných elektráren sloužit k výrobě zeleného vodíku

Jak informoval web věnovaný obnovitelné energetice Recharge, zástupci společností DEME, PMV a Ostendského přístavu plánují v tomto městě nejprve zprovoznit ukázkový projekt – doposud největší továrnu na výrobu vodíku pomocí elektrolýzy, kterou pohání výhradně energie právě z obnovitelných zdrojů. Výkon 50 MW má ale už roku 2025 překonat zařízení využívající naplno přebytky z větrné energie.

Belgie ke konci
tohoto roku bude disponovat energií z přímořských větrných
elektráren o výkonu až 2,26 GW, s potenciálem rozšíření o
dalších 1,75 GW. Část přebytků z těchto zdrojů by měla
využívat právě továrna nazvaná Hyport Oostende.

Vyrobený vodík
bude podle vyjádření zástupců projektu sloužit jako zdroj pro
výrobu elektřiny, uplatnění by měl najít ale i v dopravě, při
výrobě tepla nebo jako surovina pro další průmyslové
zpracování.

Budeme muset být schopní, s přihlédnutím i ke změnám, kterými prochází segment energetiky, dočasně ukládat přebytky zelené energie, vodík při tom poslouží jednak jako nosič energie nebo bude využit jako alternativní surovina umožňující v průmyslu přechod od fosilních paliv,“ tvrdí se v oficiálním prohlášení zapojených firem.

Vodík může být přeměněn na elektrickou energii za využití palivových článků nebo hořením jako kupříkladu zemní plyn. Jediným odpadním materiálem je v obou případech pouze vodní pára. Jeho největší výhodou je možnost skladovat jej bez ztrát velmi dlouhou dobu, proto se i nabízí jako ekologické a ekonomické řešení skladování přebytků energie.

Autor: Petr Pláteník

Další články