;

V Japonsku pracují na plně automatizované 3D tiskárně

Zdroj: Printscreen z videa uveřejněného na youtubovém kanále Kuroki Yuto
Články 06. 04. 2021

V Japonsku pracují na plně automatizované 3D tiskárně

Vytisknout jde už dnes v podstatě cokoli – od jídla přes oblečení až po dům. I tak si ale takové zařízení stále žádá značnou péči člověka. A právě na tuto slabinu se zaměřili na Meiji University.

To, proč jsem začal dělat na prototypu aplikace pro výrobu aut, je zvláštní příběh, ale v základu stála idea, že když už se vydáte s 3D tiskárnou na vzdálené místo někde ve vesmíru, tak by měla být schopná vám vytisknout, cokoli potřebujete, a to hned na místě,“ vysvětluje Yuto Kuroki, člen výzkumného týmu pracujícího na zařízené pojmenovaném Functgraph.

Speciálně upravenou tiskárnu popisuje jako „tovární automatizaci pro osobní užití“. Jak informuje web IEEE Spectrum, toto zařízení dokáže vykonávat komplexní úkony přímo na tiskové podložce. V podstatě vše, co souvisí s tisknutím a manipulací s potřebnými nástroji.

Functgraph tiskárna je vybavená k zvládání opravdu řady různých operací. Jde s ní dokonce tisknout její rozšíření otevírající další funkce. I s jejich pomocí tak umí tiskárna (samozřejmě) tisknout, montovat či manipulovat s výrobky jako v malé továrně.

Tiskárna plní lidská přání

Do budoucna usilujeme s projektem Functgraph o vytvoření nové platformy, která si stáhne aplikace jako smartphone a bude poskytovat konkrétní podporu v reálném světě – jde vlastně o tovární automatizaci pro osobní užití,“ líčí plány do budoucna Yuto Kuroki.

Konkrétněji si to můžeme představit tak, že místo přípravy tiskové suroviny, programování tisku a jeho nastavování bude stačit jediný příkaz. „Svůj prototyp jsem založil na idee, o co snadnější by vše bylo, kdybych mohl ráno vstát a jen říct: ‚OK Google, udělej mi sandwich k snídani,‘“ přiznává zcela otevřeně Kuroki, že mu jde i o to, zjednodušit si život.

Výzkum, který spolu s týmem Functgraph nyní provádí, podle japonského vývojáře dokazuje, že 3D tiskárny jednou budou doslova plnit lidské touhy a požadavky. Takové zařízení se může postupem času vyvinout ve „stroj, který dokáže cokoli“.

Autor: Petr Pláteník

Další články