Kostarická rezervace Monteverde se kromě mlžných pralesů se stovkami vzácných ptáků a rostlin může pyšnit dalším unikátem. Obyvatelé zde budují síť nabíječek pro elektromobily, aby rozptýlili „úzkost z dojezdu“ všech, kteří do zdejších hor zamíří.
Přizpůsobit venkovské komunity provozu elektromobilů je výzvou po celém světě. V hornaté Kostarice se podle informací uvedených na webu BBC chopili iniciativy přímo obyvatelé regionu Monteverde, kam se před koronavirem sjíždělo na 200 tisíc turistů ročně. Vzhledem k terénu většinou cestovali ve vozidlech typu SUV, která ucpávala komunikace ve vesnicích a znepříjemňovala výpary místním lidem život. Ti se proto spojili s podnikateli a ochránci přírody a výsledkem je iniciativa Monteverde’s Ruta Eléctrica.
Projekt podporuje udržitelný turismus a elektrifikaci dopravy nejen garancí dojezdu bez obav z vybití baterie. Součástí jsou také vyhrazená parkovací místa pro elektromobily, precizní online mapy a přehledné značení komunikací. O většinu se pak starají místní obyvatelé a podnikatelé. „Nečekáme na to, že nám nabíječky nainstaluje vláda,“ říká Katy Van Dusen, jedna ze zdejších obyvatelek a zakladatelka Monteverdského výboru pro odolnost vůči změně klimatu (Corclima). „Podnikatelé mohou poskytnout infrastrukturu pro nabíječky kdekoliv, kde je elektřina. Je to o tom, zpřístupnit vše elektromobilům.“
Projekt spojuje nabíjení zdarma a místní podnikatele
Cílem projektu je instalace co největšího počtu nabíječek v blízkosti hotelů, kaváren, restaurací a turistických center tak, aby jejich uživatelé utráceli peníze nákupy, zatímco se jejich auta zdarma nabíjejí. Ubytovaní hosté ocení nízkovoltážní nabíjení, které trvá 10 hodin. Pro pohostinství nebo turistické atrakce se vyplatí rychlonabíječky. „Je to jako s chytrými telefony,“ říká Minor Oliverio, majitel restaurace El Sol pro BBC. „Nakonec budeme mít elektrické auta a nabíječky všichni, ale někdo prostě musí být ten první,“ dodává poskytovatel dobití pro elektromobily.
Znalosti o elektromobilitě se rozšiřují do komunity
V rámci Ruta Eléctrica zatím v regionu vyrostlo přes 60 nabíjecích stanic, které návštěvníci najdou na online mapě včetně voltáže jednotlivých nabíječek. Ačkoli jde v národním měřítku stále o raritu, obhájci udržitelné dopravy věří, že se brzy rozšíří po celé Kostarice. Počet automobilů nepřetržitě roste, avšak jejich stáří dosahuje v průměru 16 let. „Překážkou v cestě k elektromobilitě není jen její cena, ale také vzdělání. To je, myslím, dokonce překážkou zásadnější. Proto jsou iniciativy jako Ruta Eléctrica nezbytné,“ říká pro BBC Maria Jose Ventura, konzultantka v oblasti elektromobility.
Zástupci projektu předávají místním podnikatelům informace o nezbytnostech údržby nabíječek v prostředí tropického mlžného lesa, typech adaptérů a jejich efektivitě nebo zpracované brožury, jak se v celé síti registrovat. Nejpřesvědčivějším argumentem k zapojení je ovšem možnost přilákat nové zákazníky. „Opravdu se však mění to, že každý, od ochranky po recepčního, ví o elektromobilech. Rozumí značkám, nabíječkám a začínají tu také vídat auta na elektrický pohon,“ předestírá Adriana Comacho, koordinátorka Ruty Eléctricy v regionu Fortuna, kam projekt z Monteverde expanduje.
Autor: Klára Šubíková