Pokud jste někdy projížděli po dálnici hornorakouskou metropolí Lincem, jistě je vám povědomý pohled na monumentální ocelárnu Voestalpine. Od listopadu 2019 v tomto průmyslovém areálu funguje zatím největší výrobna vodíku na světě. Má výkon 6 MW a vodík se zde vyrábí rozkladem vody na kyslík a vodík v elektrolyzéru Siemens Silyzer 300 PEM. Ekologickou elektřinu pro tento proces dodává rakouská energetická firma Verbund, která provozuje přes 129 vodních elektráren. Elektrická energie pochází z různých obnovitelných zdrojů – vodních, solárních a větrných.
Výrobní závod na vodík byl postaven i s příspěvkem 18 milionů eur ze zdrojů Evropské unie. Jeho účelem je mimo jiné prověřit, zda se používaná technologie hodí pro průmyslové využití a také zda zařízení může sloužit ke kompenzaci kolísání energetické sítě.
Vyrobený vodík se bude využívat při výrobě oceli. Voestalpine má vysoké pece na koks a uhlí a zkoumá nyní možnosti intenzivnějšího využití elektrických pecí napájených elektřinou částečně vyrobenou z ekologického vodíku. „Pokud se tato možnost ukáže jako ekonomicky schůdná, emise oxidu uhličitého celé skupiny Voestalpine by se v letech 2030 až 2035 snížily o třetinu,“ uvádí se ve vyjádření ocelářské společnosti.
Vodíkový projekt v závodě Voestalpine není ojedinělý. V druhé polovině roku 2020 by měl být dokončen závod na výrobu vodíku elektrolýzou o výkonu 10 MW v rafinerii společnosti Shell v německém Wesslingu. Další pilotní projekt s výkonem 30 MW by se měl rozběhnout v roce 2025 v severozápadním Německu.
O dánském projektu firmy GreenLab na výrobu vodíku o výkonu 80 MW si přečtěte ZDE.
Autor: Petr Bílek