Současná geopolitická situace zrychluje přesun od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům. Ten už sice probíhal, nicméně jak vrcholní představitelé EU, tak i USA aktuálně hovoří o výrazném zrychlení, říká Václav Kosáček, jednatel Imperium Finance.
Tento sektor je aktuálně velmi malý a je zde proto potenciál zněkolikanásobit investice v příštích letech podobně, jako tomu bylo v minulosti v případě investic do těžařů lithia či mikročipů. Index mikročipů přitom za deset let vzrostl o 1000 procent a z každých 10 milionů investic tak doručil 100 milionů zisku.
Obnovitelné zdroje jsou v poslední době čím dál tím větším tématem, a to nejenom z důvodu, že klimatická změna se stává stále urgentnějším problémem, a je tedy potřeba hledat jiné alternativy k tradičním fosilním zdrojům. Čistá energie se stává zároveň tou nejlevnější.
Zajímavou příležitost vidím třeba ve fondu iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG). Jde o ETF udržitelné energetiky – vodíku, větru a slunce. Podíl těchto zdrojů na celkovém energetickém mixu celosvětově neustále roste a postupem let dosáhne drtivé většiny.
Výhodou vstupu dnes je, že investujeme za stlačené ceny díky napětí na světových burzách, jako tomu bylo při covidu. Toto chování bývá historicky odměňováno vysokou návratností. Ten, kdo dokázal nakoupit sektorové ETF na těžaře lithia v dubnu 2020, mohl za rok a půl v listopadu 2021 realizovat zhodnocení 420 procent. Tedy z každých 10 milionů celkem 42 milionů zisku.
Důležitá je kvantitativní analýza. Představa, že chování trhů je náhodné a nepredikovatelné, je mylná. Trhy se naopak chovají tendenčně a trendově, a to má svá pravidla.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.