Humanitární situace na Ukrajině je v zimě kritická, lidé se ale nevzdávají, oznámila v tiskové zprávě ADRA ČR. Poškozená infrastruktura a přerušení dodávek elektrické energie přináší Ukrajincům problémy. V zimním období se statisíce z nich ocitají bez světla, vytápění i tekoucí vody. Roste proto poptávka po zboží jako jsou generátory a ohřívače, které začínají být na trhu nedostatkové.
„Na venkově se lidé s výpadky proudu vyrovnávají o něco lépe. Mnoho z nich například využívá tuhá paliva k vytápění. Narušení služeb ve městě má mnohem větší dopady, protože města jsou daleko více propojena. Například poškozený elektrický transformátor může okamžitě zastavit dodávku vody do celé čtvrti. Na Ukrajině existuje centralizovaný systém ještě ze sovětské éry, což znamená, že celé čtvrti v hlavních centrech spoléhají na jedinou elektrárnu na výrobu tepla, teplé vody a v mnoha případech i elektřiny. S omezenými dodávkami tepla, vody a elektřiny je velmi těžké zvládat běžný denní režim,“ popisuje situaci na místě Andrej Arvensis, projektový manažer organizace ADRA, který se právě vrátil z monitorovací cesty na Ukrajině.
Humanitární pracovníci ADRA navštívili oblasti v okolí Kyjeva, včetně nejhůře zasažených měst na začátku války, Buča, Irpiň, Hostomel či Boroďanka. „Odvážím si smutné příběhy, drsné obrazy z míst kudy se přehnala válka, ale i naději v podobě usmívajících se lidí a touhy po obnově a návratu do alespoň trochu normálního života,“ shrnuje dojmy z cesty koordinátor humanitární pomoci, Josef Koláček.
Kromě problémů souvisejících s příchodem zimy a výpadky elektřiny podle nich místním nejvíce chybí zdravotnická i psychosociální pomoc, veřejné služby a infrastruktura obecně. V některých nedávno osvobozených městech a poblíž tzv. „kontaktní linie“ je i problém s dostupností pitné vody a potravin.
ADRA ČR ve spolupráci s ADRA Ukrajina i dalšími partnery reaguje na aktuální potřeby obyvatelstva. Soustředí se nyní na podporu a opravu tzv. kolektivních center v relativně bezpečnějších částech Ukrajiny, kam směřují lidé, kteří přišli o domov. Jedná se např. o opravy oken, dveří, topení, střech, izolace a podobně. Dá se očekávat, že v důsledku nepříznivé situace ve městech se počet lidí v již tak zaplněných kolektivních centrech ještě znásobí.
Jednotlivcům ADRA poskytuje finanční podporu na opravu domů a bytů, nákup potravin a dalších životních potřeb. Distribuuje i teplé oblečení, spacáky, matrace, termodeky a připravuje dodávku generátorů a ohřívačů. V okolí Chersonu a Charkova ADRA distribuovala 39 000 litrů pitné vody a na Zakarpatí zajistila vodní vrt pro místní mateřskou školu.
„Všichni si přejí, aby to celé skončilo a nemuseli se bát o své rodiny a přátele, aby se mohli opět setkat se svými matkami, ženami a dětmi, které jsou v zahraničí, aby nemuseli zažívat ten skličující pocit, když se spouští sirény varující před leteckými útoky. Zároveň jsem ale měl pocit, že lidé se spojili, společnost se semkla a lidé si navzájem pomáhají více než kdy předtím. Nevzdali se a snaží se žít své každodenní životy. Převládá statečnost, odhodlanost a snaha pomoci jeden druhému,“ popisuje své pocity z aktuální situace Andrej Arvensis.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.