Vědci vytvořili mikrobiální továrny na bázi kapiček, které při působení denního světla ve vzduchu produkují místo kyslíku vodík. Dláždí tak cestu pro alternativní budoucí zdroje energie
Za normálních okolností buňky řas fixují oxid uhličitý a produkují kyslík fotosyntézou. Studie Centra Maxe Plancka pro minimální biologii v Bristolu použila sladké kapičky naplněné buňkami živých řas k vytvoření vodíku místo kyslíku pomocí fotosyntézy.
Vodík je potenciálně klimaticky neutrální palivo, které nabízí mnoho možných využití jako budoucí zdroj energie. Hlavní nevýhodou je, že výroba vodíku zahrnuje použití velkého množství energie, proto se hledají zelené alternativy. Tento objev by mohl poskytnout důležitý krok vpřed.
Tým vědců podle serveru phys.org uvěznil v každé kapičce přibližně deset tisíc buněk řas, které pak byly namačkány k sobě osmotickou kompresí. Vložením buněk hluboko do vnitra kapiček poklesly hladiny kyslíku na úroveň, která ho změnila ve speciální enzymy zvané hydrogenázy, které zastavili normální fotosyntetickou cestu k výrobě vodíku.
Aby se zvýšila úroveň vývoje vodíku, tým potáhl živé mikro-reaktory tenkou vrstvou bakterií, které dokázaly zachytit kyslík, a proto zvýšily počet buněk řas zaměřených na aktivitu hydrogenázy.
Přestože je práce ještě v rané fázi, poskytuje krok směrem k fotobiologickému vývoji zelené energie za přirozených podmínek.
„Používání jednoduchých kapiček jako vektorů pro řízení organizace buněk řas a fotosyntézy v syntetických mikroprostorech nabízí potenciálně ekologicky neškodný přístup k výrobě vodíku, který doufám, dovedeme k dokonalosti,“ komentuje profesor Stephen Mann, zástupce ředitele Centra Maxe Plancka pro minimální biologii v Bristolu.