S takřka až 99% přesností dokáže technologie rozpoznat člověka nakaženého koronavirem. Pokud je hlavním symptomem onemocnění kašel, je úspěšnost algoritmu stoprocentní.
Představme si to jako další z nástrojů nenápadné ochrany (a kontroly). Při průchodu letištní halou tak budou nejen kamery monitorovat naše tváře, ale vysoce citlivé mikrofony také zachytí každé naše zakašlání. Až poté budou případně následovat nepříjemné výtěry dutin.
Zvukový test samozřejmě nikdy úplně nenahradí řádné laboratorní vyšetření. Omezuje ho celá řada tzv. šumů, ať už těch skutečných, fyzických, nebo zapříčiněných právě jinými projevy onemocnění. Jako nástroj první selekce před dalším vyšetřením ovšem poslouží dobře.
Základním materiálem pro vývoj technologie se podle webu Futurism.com staly desítky tisíc zvukových záznamů kašle – pacientů s covidem-19 i bez něj. Za jejich využití američtí vědci algoritmus trénovali v určování potenciálních nakažených.
Nástroje pro rozpoznávání koronaviru ze zvukových projevů nemocného vyvíjí několik vědeckých týmů. Například na Carnegie Mellon University vytvořili „hlasový detektor covidu“. Testovanému stačí jen zakašlat a přeříkat abecedu a už se ví, jak na tom je.
Vývojáři ze zdravotnické společnosti Sonde zase vyvinuli aplikaci, která si vystačí doslova s málem. Vyšetřovaní musí říct jen „ahhh“, aby se vzápětí dozvěděli, zda vykazují příznaky koronaviru, či nikoli.
Algoritmus vyvinutý na MIT má ve srovnání s konkurencí zatím zdaleka nejpřesnější výsledky. „Jde vlastně o stejný princip, jako když stroj zásobujete dostatkem rentgenových snímků, abyste ho naučili určovat rakovinu,“ vysvětluje reportér a odborník na technologii umělé inteligence Calum Chace. „Je to ten případ, kdy AI může být opravdu nápomocná, a tentokrát i bez nějakých výraznějších rizik.“
Autor: Petr Pláteník