Podle údajů Evropské unie v současné době požívá přibližně 4,2 milionu Ukrajinců v zemích EU dočasnou ochranu, zahrnující povolení k pobytu, pracovní práva a přístup ke zdravotní péči a vzdělání. Informuje o tom web The Conversation.
Nejvíce uprchlíků se nachází nyní v Německu, kde k listopadu 2023 žilo 1,2 milionu Ukrajinců. Překvapivě druhý největší počet (960 000) evidujeme v Polsku.
V týdnech po ruské invazi v únoru 2022 Polsko okamžitě otevřelo své hranice a stalo se hlavním příjemcem ukrajinských uprchlíků. Do května 2022 překročilo hranice Polska 3,5 milionu Ukrajinců, tedy 53 % všech lidí, kteří z napadené země uprchli. Mnozí se ovšem mezitím už na Ukrajinu vrátili nebo se usadili jinde.
Překvapivé kroky vlády
Jak se válka prodlužuje, začínají se někteří Poláci obávat dopadů na finance a zdravotní péči v zemi. Zatímco v březnu 2022 byla podpora veřejnosti pro přijetí ukrajinských uprchlíků téměř všeobecná (94 %), v září 2023 klesla na 65 %.
Polská vláda i proto přijala účelový zákon, který Ukrajincům přiznává status dočasné ochrany a přístup ke stejným veřejně financovaným službám jako Polákům (sociální dávky a zaměstnanecká práva). Jde o aplikaci směrnice EU o dočasné ochraně z roku 2001, která byla po invazi poprvé v historii aktivována.
Ze strany tehdejší pravicové a protiimigrační vlády, vedené stranou Právo a spravedlnost, to byl překvapivý krok. S přihlédnutím i k tomu, že v reakci na evropskou migrační krizi v letech 2015–2016 naopak nezavedla relokační program EU. A podobně tato vláda postupovala, když sousední Bělorusko v roce 2021 vyslalo k polským hranicím stovky migrantů z Blízkého východu a Afriky.
Vysoká míra zaměstnanosti
Mezi srpnem 2022 a červnem 2023 opustilo Polsko přibližně 350 000 ukrajinských uprchlíků, kteří se vydali do jiných zemí. Vzhledem k jejich vysoké mobilitě se teprve ukáže, kolik ukrajinských migrantů se rozhodne v Polsku zůstat.
Podle jednoho průzkumu z roku 2022 činila míra zaměstnanosti ukrajinských uprchlíků v Polsku 65 %, což je u přesídlených Ukrajinců nejvyšší hodnota v Evropě. O rok později se jen mírně snížila na 62 %. Podle jiných polských průzkumů má 48 až 70 % ukrajinských uprchlíků také terciární kvalifikaci.
Stejně jako v jiných zemích OECD však mnoho Ukrajinců v Polsku pracuje pod svou kvalifikací. Přibližně polovina uprchlíků v jednom průzkumu uvedla, že v roce 2023 nemohla najít práci, což je dvojnásobek oproti předchozímu roku. A pouze 7,7 % uvedlo, že by nepřijali práci pod svou kvalifikací, zatímco o rok dříve to bylo 20 %.
Zda se uprchlíci nakonec na Ukrajinu vrátí, však závisí na několika faktorech. Podle průzkumů má až 39 % migrantů v úmyslu zůstat v Polsku natrvalo nebo dlouhodobě. Mezi hlavní důvody patří možnost pracovat a zajistit sebe a své rodiny, spokojenost s prací nebo lepší bydlení.
Autor: Petr Pláteník