Přední evropští politici se tuto středu setkají, aby projednali European Capital Markets Union (CMU). Tedy Evropskou unii kapitálových trhů. To bude naprostá novinka, která by měla vést ke sjednocení a pak možná i k jedné hlavní evropské akciové burze. To by mělo přilákat soukromý kapitál a přeměnit kapitálové trhy na zelené a digitální, říká Vladimír Pikora, hlavní ekonom investiční skupiny CFG.
Jestli máte alergii na slovo zelené či udržitelné, jistě už utíkáte od počítače. Ano, bohužel se zelená ideologie přepíše i někam, kde nemá co dělat. S tím asi už nic neuděláme. Důležitější je to slovo digitální, což by mělo vést k tomu, že celé finance budou probíhat přes mobil a finanční instituce budou moci zrušit pobočky.
Jednotný trh pro vše. Brusel může sestavit celou příjmovou stranu rozpočtu i pro Prahu
Hlavním argumentem pro kapitálovou unii je to, že zatímco máme jednotný trh pro výrobky a služby, máme stále 27 oddělených kapitálových trhů, a tím pádem máme stále zmatek v odlišných zákonech týkajících se daní a účetnictví.
Musím říct, že tento paragraf je klíčový hned ze dvou důvodů. Za prvé není pravda, že máme jednotný trh. Kdybychom měli jednotný trh, nemohla by ta samá drogerie stát v Německu polovinu než u nás.
Za druhé tento bod vlastně počítá s tím, že v Evropě budou různé daně. To byla zatím záležitost národních vlád, které díky tomu mohly provozovat nějakou fiskální politiku. Toto povede k tomu, že budou jedny daně pro všechny, což znamená, že národní vlády opět přijdou o kus moci. Tentokrát o vážně důležité moci. Stranu příjmů tak budou moci rovnou sestavovat v Bruselu.
Ekonomicky to dává smysl
Na druhou stranu je pravdou, že by nám jednotný trh pomohl. Z Evropy utíká kapitál. Každý rok odtečou z Evropy emise v hodnotě kolem 250 miliard euro. Většina peněz přitom směřuje na americké burzy, kde je velká likvidita. A o to jde. Naše burzy jsou malé a bezvýznamné. V rámci EU má smysl mluvit snad jen o frankfurtské, pařížské, amsterdamské a milánské burze. Zbytek je o ničem.
Bohužel my jsme mívali pěknou burzu. Ale postupně ji velcí hráči opustili. Dnes je tam jen pár titulů a to nejlepší, co jsme měli, tedy ČEZ politici speciálními zákony torpédovali a legálně obrali malé investory. Až znárodní ČEZ a stáhnou ho z burzy, protože nebude co obchodovat, burza ztratí smysl.
Jedna burza udusí všechny ostatní
Jako logické se proto zdá převést zbytkové tituly na jinou burzu. Nejbližší nám je Varšava, ale to je také malá burza. Logické by bylo, aby se za celou Evropu obchodovalo jen v Německu s precizní legislativou a dohledem.
Ti, co říkají, že Evropě stejně vládne jen Německo, budou říkat, že zase měli pravdu. Ale možná bruselský úředník vymyslí paskvil. Když se může zbytečně stěhovat Evropský parlament, aby byl také ve Francii, možná se bude burza každý kvartál stěhovat z Frankfurtu do Paříže. Bude to neskutečně drahá blbost, ale když to prošlo Francouzům u parlamentu.
Národy opět o něco přijdou, aby mohlo vzniknout něco celoevropského
Na druhou stranu národní burza byla jedním ze znaků národa. Přirovnal bych to možná k poštovním známkám. Prostě je normální, že má každý stát svou známku. Přechodem do Frankfurtu něco z národní identity ztratíme.
Jednotná burza bude jistě mnohem likvidnější než dnes, bude určitě lákat mnohem více investorů než dnes. Mohla by vydělat miliardy. Zkrátka Evropa potřebuje investice a nemá na ně a hledá, kde by se daly peníze sehnat a tím místem je burza. To může být stroj na peníze.
Musíme změnit hospodářský systém. Jsme závislí na bankách jako Rakousko-Uhersko
Cílem je, aby firmy jako Spotify neodcházely vydávat akcie na Wall Street. To znamená, že potřebujeme změnit Evropu směrem k USA. V Evropě je běžné, že 70 % investic je financováno bankami a 30 % ze soukromých zdrojů. Teď by se to mělo změnit. V USA to je přesně obráceně než u nás.
Změně systému fandím. Mám pocit, že si jsou evropské banky svým postavením až moc jisté a bezostyšně tahají do svého byznysu politiku, což jim jistě přináší body v Bruselu a možná i u regulátora ve Frankfurtu, ale tento přístup banky brzdí, a hlavně kašle na potenciální zákazníky.
Banky si dobrovolně část byznysu škrtly. To jsme teď viděli u financování zbrojního průmyslu. Až pod tlakem blízké Války a žádosti vlád změnily své chování. Financování zbrojního průmyslu byl přitom skvělý byznys už dříve, jen bankám se nelíbil a pro akcionáře se evidentně nesnažily přinést výnos za každou cenu. Prostě o politiku šlo více než o akcionáře.
Je tady tedy šance na lepší financování Evropy než dosud. Bude tu více trhu a méně politické buzerace. Tedy pokud nás evropský úředník zase nezaskočí nějakou „novinkou“.
Unifikace až na dřeň
Se sjednocením daní ovšem sjednocování nekončí. Bude potřeba sjednotit vše, co se týká bankrotu, finančního reportování a dohledu atd. Bude toho moc.
Místo 27 burz, bude jedna s ohromným množstvím kapitálu. Bohužel opět to povede k přesunu bohatství z chudých zemí do Frankfurtu. Místo, kde je tolik kapitálu, totiž logicky přitahuje další kapitál. Tím, že přijdeme o burzu, skončí mnoho dobře placených míst v Praze a přesunou se do Německa.
Sečteno a podtrženo, kapitálová unie může být ekonomicky velmi prospěšná, pokud si ji zbytečnou regulací nezničíme. Na druhou stranu přijdeme o kus identity. Tak jak kdysi systém tvaroval sovětského člověka, dnes bude tvarovat evropského člověka. Vše bude prostě všude stejné. Národní vlády opět přijdou o svůj vliv, až budou časem úplně zbytečné.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.