V současné době prožíváme mimořádně náročné časy. Máme však jedinečnou příležitost se postavit zpět na nohy a vytvořit ekonomiku, která je vhodná pro budoucí výzvy, je konkurenceschopnější, inkluzivnější, chytřejší a samozřejmě udržitelná. Vodík je klíčovou součástí této cesty, uvedl Henrik Hololei, generální ředitel Evropské komise pro mobilitu a dopravu.
V rámci Evropského týdne vodíku uspořádala online akci společnost Fuel Cells and Hydrogen Joint Undertaking (FCH JU) a německá národní organizace Hydrogen and Fuel Cell Technology (NOW) u příležitosti německého šestiměsíčního předsednictví Rada Evropské unie. Akce byla organizována s podporou Evropské komise a ve spolupráci s německým spolkovým ministerstvem dopravy a digitální infrastruktury.
Technologie zeleného vodíku a palivových článků má potenciál řešit celosvětové potřeby týkající se dekarbonizace a zotavení z finančních dopadů pandemie. Vedoucí političtí, výzkumní a průmysloví představitelé sdíleli osvědčené postupy pro budování čisté vodíkové ekonomiky v regionech a vyměnili si názory na to, jak může evropská a mezinárodní spolupráce urychlit přechod na klimaticky neutrální evropské hospodářství, které podporuje růst a zaměstnanost.
Příklady se dále dotýkaly experimentálních vodíkových regionů, městských a regionálních partnerství pro vodík, financování z vnitrostátních a evropských zdrojů, iniciativ EU a role mezinárodní spolupráce. Slovem přispěl i ministr z Chile, Maroka a Portugalska, stejně jako partneři z Norska, USA a Austrálie.
„FCH JU a NOW v minulosti úspěšně spolupracovaly na dopravní a digitální infrastruktuře v zemi, například při koordinaci financování projektů nebo při organizování společných akcí, jako je veletrh Hannover Messe. Nyní je čas, aby oba orgány zintenzivnily spolupráci a hledaly synergii i ve vodíkových ambicích. Hluboce provázaná spolupráce bude jediným způsobem, jak si Evropa udrží své vedoucí postavení na vznikajícím trhu, “ doplnil Bart Biebuyck, výkonný ředitel evropské iniciativy FCH JU.