Evropa hledá alternativu k ruskému plynu a zdá se, že ji našla na Blízkém východě, píše německý server Tagesshau. Izrael má zásoby plynu, které by Evropě stačily na dva roky, Egypt jej zase dokáže do Evropy přepravit.
EU, Izrael a Egypt podepsaly prohlášení o záměru uzavřít dohodu o zemním plynu. Izraelské ministerstvo energetiky nedávno oznámilo, že dohoda poprvé umožní „významný“ vývoz izraelského plynu do Evropy.
EU uvedla, že Izrael by mohl v budoucnu pomoci snížit její závislost na ruské energii. Dohoda byla podepsána na okraj energetické konference v egyptském hlavním městě Káhiře, které se zúčastnila také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Odborníci očekávají, že izraelský plyn bude přepravován potrubím do zkapalňovacích zařízení v Egyptě a následně do Evropy. Von der Leyenová uvedla, že dohoda rovněž posílí regionální spolupráci. EU také plánuje dohodu s Egyptem o výrobě vodíku.
Egypt: centrum vývozu plynu?
Egypt může plyn vyvážet prostřednictvím svých terminálů LNG, místo aby jej dovážel. Evropská krize s Ruskem by mohla být pro Egypt příležitostí.
„I když nejsme velkým producentem ropy, máme plyn a můžeme se stát středomořským centrem vývozu zkapalněného zemního plynu. My i ostatní středomořské země využijeme situace k rozvoji naší ekonomiky, abychom byli spolehlivým zdrojem dodávek plynu do Evropy,“ uvedl pro CNBC egyptský ministr ropného průmyslu Tarek al-Molaa.
Egypt těží desetinu plynu v porovnání s Ruskem. Zatím…
Egypt společně s Řeckem, Kyprem, Jordánskem, Itálií a Izraelem založily v roce 2020 „Plynárenské fórum východního Středomoří“. Cílem je společná podpora těžby plynu a organizace vývozu. Podle společnosti BP se v Egyptě v současné době těží 73 miliard metrů krychlových plynu ročně a tento trend má stoupající tendenci.
Pro srovnání, v Rusku se těží více než 600 miliard metrů krychlových. V Egyptě to tedy zatím není velké množství – země na Nilu je na 14. místě světového žebříčku zemí produkujících plyn. Ministr ropného průmyslu však zdůrazňuje, že by toho mohlo být více.
„Současná situace bude hnacím motorem investic do odvětví těžby plynu na moři, a to nejen v Egyptě, ale také v Izraeli a na Kypru. Všechny tři země mají stále potenciál a evropské a americké výrobní společnosti pochopily, že nyní je ten správný čas investovat. Tím se zvýší těžba a plyn bude moci být dopravován do Evropy prostřednictvím egyptských terminálů LNG,“ řekl Tarek al-Molaa
Přestože mezi Egyptem a Izraelem panuje od roku 1979 oficiální mír, tak úzká spolupráce s Tel Avivem je i pro Káhiru neobvyklá. Podle odhadů má Izrael zásoby plynu v objemu nejméně jednoho bilionu metrů krychlových, což by podle pozorovatelů mohlo pokrýt evropské potřeby plynu přibližně na dva roky. Důvodem je nízká vlastní poptávka po plynu. Země se proto snaží vyvážet zemní plyn do Evropy, ale nemá žádné terminály na zkapalněný zemní plyn.
Plynovod mezi Izraelem a Egyptem
A tady přichází na řadu Egypt: mezi Izraelem a Egyptem již existuje plynovod, který by mohl být dokonce rozšířen. Plyn by pak mohl proudit z Izraele do Egypta, odkud by se přepravoval do Evropy v egyptských terminálech LNG. Dodávka takříkajíc oklikou, která pravděpodobně také rychle dosáhne svých kapacitních limitů, ale v Evropě budou rádi za všechen plyn, který přichází.
Jak bude reagovat Rusko?
V Egyptě bude zajímavé sledovat, jak Rusko na nové plány v oblasti plynu zareaguje, protože Káhira a Moskva jsou vlastně už dlouho považovány za blízké spojence a Egypt si nechce Rusko rozhněvat. Na druhou stranu tyto plány přinášejí regionu i příležitosti, říká energetický expert Mostafa Al Barzakan v rozhovoru pro SkyNews.
„Plány vyvolávají v Rusku velké obavy, protože tyto dohody ukazují novou plynovou strategii EU. Je známo, že zdroje energie vedou k válkám, ale také k míru. Poptávka EU po plynu má samozřejmě pozitivní vliv na země východního Středomoří. Potřeba plynu zde může vést k mírovým dohodám o spolehlivých dodávkách plynu do Evropy,“ dodal Mostafa Al Barzakan.
Egypt v současné době zadal další projekty průzkumu plynu – s nadějí, že se podaří najít další plyn i v poušti směrem k Libyi. Některá ložiska zemního plynu tam již byla otevřena. Vláda doufá, že se Egypt brzy stane regionálním centrem vývozu plynu. V loňském roce Egypt vyvezl 8,9 miliardy metrů krychlových plynu – většinu do Asie.
Pokud bude von der Leyenové přáno, právě to by se mělo v budoucnu změnit. Místo určení plynu – Evropa, prosím.
Autor: Jiří Böhm