Jeden z největších globálních hráčů na poli kolaborativních robotů – jihokorejská společnost Hanwha – vidí v České republice velký potenciál. V současnosti nabízí tuzemským zákazníkům trojici svých robotů, další budou brzy přibývat.
Exkluzivním dodavatelem robotů Hanwha pro český a slovenský trh je společnost HCR CZECH. Ta má s jihokorejským gigantem podepsanou smlouvu na 25 let.
Cílem spolupráce je získat co největší podíl na trhu s kolaborativními roboty, o které má zájem čím dál více firem, a to především proto, že tyto roboty dokážou přímo spolupracovat s člověkem bez jakýchkoli rizik ohrožujících bezpečnost lidského pracovníka.
„Český trh s kolaborativními roboty je vysoce saturovaný. Přesto se nám i za tak krátkou dobu, co na tomto trhu působíme, potvrdilo, že majitelé nebo manažeři průmyslových firem mají zájem seznámit se detailněji s novými a možná ne tak známými produkty. Přitom za námi stojí společnost, která je 244. největší korporací na světě, co se týká obratu a zaměstnává 120 tisíc lidí,“ říká Radek Kaňovský, CEO společnosti HCR CZECH.
Nejmenší robot vhodný pro jakoukoliv aplikaci
Prvním a nejmenším zástupcem z nabízené trojice robotů je Hanwha HCR-3, který při 12 kilogramech hmotnosti disponuje užitečným zatížením až 3 kg. Díky svému komplexnímu designu složeného z šesti otočných ramen dokáže robot pracovat i ve stísněném prostoru s maximálním dosahem 630 mm, kde lidská obsluha není možná. Neomezená rotace posledního kloubu jej tak dělá ideálním pro snadné šroubování a kompletaci produktů.
Robot pro farmacii nebo potravinářství
Hanwha HCR-5 je nejpopulárnější z modelů a svým dosahem je nejblíže lidskému rozsahu rukou. Robot disponuje šesti osami umožňující téměř jakýkoli pohyb s maximálním dosahem 915 mm. Díky horní hranici užitečného zatížení 5 kilogramů v kombinaci s certifikací CLEAN ROOM ISO 2 najde využití i ve farmakologickém či potravinářském průmyslu.
Největší svého druhu
Posledním zástupcem řady je Hanwha HCR-12, jehož zatížení je 12 kilogramů. Hlavní předností tohoto velikána je velký rádius dosahu, přesněji 1300 mm. Stává se tak vhodným zejména na náklad, výklad či paletizaci. Vedle toho s ehodí i pro montáž, leštění nebo třeba kontrolu kvality. Robotická ruka je velmi robustní čemuž napovídá i její hmotnost 52 kg.
Alfou a omegou je jednoduchost obsluhy
Ovládání průmyslových robotů bývá často spojováno se složitostí obsluhy a dlouhými školeními v nejhorších případech pak musí robota přijít zkontrolovat či opravit externí pracovníci. Trojice robotů Hanwha HCR se obsluhuje přes ovládací software „Rodi“, který lze oproti průmyslovému standardu ovládat intuitivně. Umožní tak nezkušeným pracovníkům efektivní ovládání robota. Chytré roboty HCR se vyznačují také robustním provedením, čemuž napomáhá jejich celokovové provedení.
„Zásadní informací je, že tento software je kompatibilní s hlavními výrobci příslušenství na trhu. Umožňuje proto snadnou integraci uchopovačů nebo například zpracování obrazu což je pro uživatelem stěžejním prvkem,“ dodává Kaňovský.
Více na https://www.hcr-czech.cz/
Autor: Tomáš Vrána