Většina informací týkajících se tohoto projektu je „classified“. Ví se jen, že se technologii přezdívá Sentient (Živý) a mělo by jít o analytický nástroj pracující s velkým množstvím dat z rozdílných zdrojů.
Ve filmu Terminátor vytvoří americká vláda umělou inteligenci Skynet, aby na vyšší úrovni koordinovala obranné složky USA. Ve snímku Captain America: Návrat prvního Avengera vyvine supertajná vládní organizace S.H.I.E.L.D. obdobný systém, který dokáže na základě analýzy velkého objemu dat identifikovat a zlikvidovat osoby představující potenciální hrozbu. Fikce, říkáte si. Možná už ani ne…
Sentient provozuje National Reconnaissance Office (Národní úřad pro průzkum, NRO), který má na starosti právě vládní průzkumné satelity. Mezi jeho povinnosti patří také vyhodnocování pořízených snímků a stanovování cílů jejich pozorování. A zde právě vstupuje do hry špionážní supermozek, o kterém se toho moc neví.
Věštění budoucnosti
Ten by totiž měl být schopný nejen analyzovat data v jejich časovém vývoji, například pohyb ruských stíhaček a tomu odpovídající vzory, ale dokáže údajně i predikovat případné budoucí krizové scénáře. Kvalita, která přijde vhod při plánování, kterým směrem objektivy satelitů zaměřit.
Z toho mála, co se podařilo zjistit, můžeme říct, že Sentient zpracovává nejen data získávaná americkými vládními satelity, ale vlastně jakýkoli druh informace nesoucí v sobě údaj o časovém a prostorovém umístění. A aby toho nebylo málo, odkupuje NRO i data shromažďovaná satelity, které provozují soukromé bezpečnostní společnosti.
Účel světí prostředky?
Ve výše zmiňovaných filmech se dobrý záměr nakonec nějak zvrhne špatným směrem. Obezřetní bychom měli být i v případě Sentientu, i když není třeba asi tak popouštět uzdu představivosti jako hollywoodští scenáristi.
Redaktorka magazínu The Verge Sarah Scoles varuje především před různými formami „biasu“ (zaujatosti), které může při učení na omezeném vzorku dat umělá inteligence získat. A připomíná dva známé případy z nedávné doby: systém Amazonu na obličejové rozpoznávání, který selhával při určování pohlaví u žen a lidí s tmavší barvou pleti, a umělou inteligenci využívanou neworleanskou policií, která dle některých vyjádření se předpojatě více zaměřovala na menšiny.
Přísné utajení celého projektu vnáší pochybnosti, i co se týče ochrany soukromí a informací, a to zejména u občanů USA. NRO totiž má na základě výkonného nařízení č. 12333 velmi omezené pole možností zaměřovat pomyslné oko satelitů na území Spojených států. Existující výjimky (např. podezření, že na území státu dochází k nezákonné činnosti páchané občany jiné země) a odkupování dat od soukromých společností, které se výkonným nařízením řídit nemusí, jen ale posilují obavy, zda k takovému sledování už dávno nedochází.
Autor: Petr Pláteník