Vstup na burzu udělal z Adama Neumanna, spoluzakladatele WeWork, který po neúspěšném prvním pokusu z firmy odešel, dolarového miliardáře.
Finanční potíže společnosti WeWork po přerušeném vstupu na burzu (IPO) se v roce 2019 dostaly na titulní stránky novin na celém světě. O dva roky později se tento gigant v oblasti sdílených kanceláří vrací na Wall Street poté, co se v reakci na pandemii snaží svoje podnikání opět nakopnout. A výsledek?
Akcie společnosti WeWork ve čtvrtek prudce vzrostly, zatímco na druhém konci New Yorku se spoluzakladatel společnosti Adam Neumann bavil s prvními zaměstnanci a oslavoval nečekaný zisk 1 miliardy dolarů (přes 22 miliard korun) z uvedení na burzu, píše online verze ekonomického deníku Financial Times.
Akcie skupiny sdílených kancelářských prostor vzrostly v počátku obchodování o více než 10 procent, protože investoři očekávali, že trvale ztrátový podnik bude po pandemii těžit z přechodu na flexibilnější pracovní modely. Zhruba dvě hodiny po otevření trhu se akcie obchodovaly o 10,3 procenta výše na 11,45 dolaru (přes 252 korun).
Má smysl do WeWork investovat?
Podle odborníků je ale velmi problematické doporučit akcie WeWork k nákupu. Každé IPO je totiž do jisté míry sázkou do loterie. Z minulosti známe jak velmi úspěšná IPO (například v našem prostředí Pilulka), tak také ta méně vydařená (třeba Robinhood). „V současnosti se firma stále potýká se silně zápornými hospodářskými výsledky a zejména s velkou neobsazeností nabízených prostor napříč všemi trhy, na kterých působí. Krátkodobý investor by neměl spoléhat na lepšící se výsledky a brzký obrat do černých čísel. Na to si ještě investoři do WeWork budou muset několik kvartálů počkat. Přesto může i pro krátkodobého investora dopadnout vstup do WeWork dobře,“ říká Jan Sušánka ze společnosti Sušánka & partneři.
Důležité je, zda a v jakém počtu se po odeznění pandemie vrátí zejména freelanceři z hom eofficů do networkingových prostor. Názory na úspěšnost americké společnosti se různí. „Obchodnímu modelu společnosti WeWork dlouhodobě příliš nevěříme a překlopení se do černých čísel je v příštích letech prakticky nereálné. Společnosti v minulosti moc nedůvěřovali ani investoři, což vyvrcholilo selháním při pokusu o vstup na akciové trhy před dvěma lety. Na IPO ztrátových technologických společností jsme si v posledních letech již zvykli. Pro příklad nemusíme chodit nijak daleko – společnosti Uber a Lyft. Tyto společnosti jsou však průkopníky v daném odvětví. Byznys model WeWork však není ničím novým. Největším konkurentem je společnost IWG, která má prakticky stejný pracovní model,“ myslí si Petr Lajsek, analytik společnosti Colosseum.
Na jedné straně New Yorku obchodování, na druhé večírek
Uvedení akcií na burzu udělalo tlustou čáru za dlouhou a pohnutou cestou společnosti WeWork k veřejnému obchodování s jejími akciemi. První zaměstnanci a investoři tak dostali konečně příležitost prodat akcie společnosti, která otevřela svou první kancelář v roce 2010.
Neumann a spoluzakladatel Miguel McKelvey uspořádali na oslavu uvedení akcií na burzu večírek s desítkami prvních zaměstnanců WeWork v hotelu Standard v manhattanské čtvrti Meatpacking. Hosté akce si zopakovali prvky z počátků společnosti, kdy se pořádaly večírky a jeden z nich skandoval „My“ (angl. We) a Neumann a jeho bývalí kolegové mu opláceli pokřikem „Práce!“ (angl. Work).
Boj se SoftBank
Večírek byl projevem podpory Neumannovi, po jehož odchodu z WeWork následovala ostrá právní bitva s japonskou investiční skupinou SoftBank, největším investorem, který do společnosti vložil více než 10 miliard dolarů (přes 220 miliard korun). Neumann se začátkem tohoto roku se SoftBank dohodl a uzavřel dohodu, na jejímž základě získal hotovost, odměny v podobě akcií a honoráře ve výši téměř 450 milionů dolarů (necelých 10 miliard korun).
Tato dohoda zahrnovala také ustanovení o „úrocích ze zisku“ v hodnotě přibližně 250 milionů dolarů (přes 5,5 miliardy korun) pro Neumanna, pokud by se akcie WeWork obchodovaly nad 10 dolarů za kus, což bylo ve čtvrtek odblokováno. Neumann již dříve prodal společnosti SoftBank akcie WeWork v hodnotě 578 milionů dolarů (necelých 13 miliard korun).
WeWork byl ještě letos na pokraji krachu
Společnost WeWork za 18 měsíců vykázala do poloviny letošního roku ztrátu více než 6 miliard dolarů (více neř 132 miliard korun). Kanceláře společnosti zůstaly prázdné, když udeřila pandemie, a po zmařeném pokusu o primární veřejnou nabídku akcií v roce 2019 vzala za své bolestivá obnova podniku.
WeWork se po neúspěšném pokusu o vstup na burzu ocitl nebezpečně blízko vyčerpání hotovosti, což si vyžádalo záchranu ze strany SoftBank. Společnost pod vedením nového generálního ředitele Sandeepa Mathraniho snižuje náklady a v příštím roce chce dosáhnout ziskovosti, neboť snížením nájemních závazků a administrativních výdajů odstranila roční náklady ve výši téměř 2 miliardy dolarů (přes 44 miliard korun).
Kvůli pandemii hrozila WeWork žaloba
Během pandemie WeWork zavedl měsíční předplatné, které umožňuje přístup do společných prostor kterékoli z budov skupiny po celém světě. V několika zemích – včetně Spojených států, Velké Británie a Austrálie – také představila službu „pay-per-use“, která uživatelům umožňuje pronajmout si místnosti na hodinu nebo na den.
Někteří zákazníci si však stěžovali na smluvní podmínky, které WeWork dodržuje i v době vrcholících výluk kvůli koronaviru. V květnu 2020 pohrozili newyorští členové zastupovaní právníkem Jimem Waldenem právními kroky a požadovali, aby společnost přestala vybírat poplatky za členství, dokud nebudou zdravotní omezení zrušena.
Autor: Jiří Böhm