Jako první nevidomý sportovec ujel legendární cyklistický závod Tour de France. Cestu si chtěl zdokumentovat, a tak se z něho stal i filmař. Uběhl maraton na Velké čínské zdi i v Čechách. Miluje triatlon natolik, že ve své kategorii již třikrát získal titul mistra světa. Je inspirací nejen pro sportovce, ale i pro všechny, kteří se učí překonávat překážky. Navíc se věnuje i psaní knih a pomáhá druhým prostřednictvím sociálních sítí a motivačních přednášek. „Každý máme svůj vlastní handicap. Musíme se s ním naučit žít,“ říká Ondřej Zmeškal v pořadu Avokádo.
Cesta životem v částečné tmě začala pro Ondřeje Zmeškala již v raném dětství. „Narodil jsem se předčasně, v sedmém měsíci, a v inkubátoru mi poškodili zrak na levém oku. Mám také částečně poškozený sluch, slyším jen na 30 %, ale pomáhá mi sluchadlo.“
Silná vůle porazí neštěstí
Obavy o Ondřejův zrak se v dětství nepotvrdily. Mohl si tak bezstarostně užívat mládí a chodit do běžné základní školy. „Problém nastal na střední škole, kdy jsme stěhovali nábytek. Při zvedání mi popraskala sítnice na pravém oku. Začala série operací, kdy mi poprvé svařovali sítnici. Chvíli trvalo, než se to dalo do pořádku, ale poté se začal zvedat nitrooční tlak, takže musela být další operace. Následně vznikl šedý zákal. Lékaři mi řekli, že mě budou operovat, až když přestanu úplně vidět. Právě tehdy došlo k tomu nejhoršímu – při výměně čočky sítnice popraskala.“ V tomto okamžiku Ondřej o zrak definitivně přišel. Z mladého nezávislého kluka, který si užíval života plnými doušky, se z minuty na minutu stal člověk, který potřeboval neustálou pomoc od rodiny a přátel. Tím se zhoršil i jeho psychický stav.
„Po poslední operaci jsem si rok zvykal na život bez zraku. Byl to pro mě obrovský šok,“ vzpomíná. Přesto se nevzdal a začal hledat nový směr, jak dál. „Člověk může ztratit něco důležitého, ale nesmí ztratit vůli. Každý máme nějaký svůj handicap. Po roce, co jsem se s tím naučil žít, jsem začal přemýšlet, co dál. A právě sport mi pomohl najít nový směr,“ říká Ondřej, který se rozhodl, že ztráta zraku ho nezastaví.
Zlomová cesta k maratonům byla náročná
Ondřejův návrat ke sportu začal díky podpoře dlouholetého kamaráda Lukáše, který ho přivedl k pravidelnému běhání. „Já jsem se nejdřív bránil, protože jsem si říkal, jak budu běhat, když nevidím. Ale nakonec jsem to zkusil a ten pocit mě nadchnul,“ vzpomíná Ondřej s úsměvem na jeho sportovní začátky. Běhání se rychle stalo jeho vášní a později se z něj vyvinuly další sportovní cíle.
Největší výzvou byl pro Zmeškala maraton na Velké čínské zdi, který uběhl mezi tisíci schody a v náročném terénu mezi malými vesnicemi. „Byl to zážitek, který ve mně zůstane navždy. Každý schod byl jako nový začátek. Nejcennější, co jsem si odvezl, nebyla medaile, ale zážitky s lidmi kolem mě,“ říká o svém extrémním výkonu.
Připravovat se začal už na pražském maratonu. „Tehdy jsme doběhli s úpalem, zvraceli jsme, a já si říkal: Jak tohle vůbec můžeme zvládnout v Číně?“ směje se.
Tour de France v dokumentu
Jedním z jeho největších sportovních úspěchů je závod na Tour de France, kde se stal prvním nevidomým sportovcem, který závod absolvoval. „Tour de France je výzva, kterou bych si bez zraku nikdy nedokázal představit. Když jsem dostal tu možnost, věděl jsem, že to nebude lehké, ale také jsem věděl, že tu šanci chci využít,“ říká s nadšením.
K tomu, aby zvládl Tour de France, bylo nezbytné, aby měl po boku skvělého traséra. „Marek je pro mě jako moje oči. Když sjíždíme z kopce rychlostí 70 kilometrů za hodinu, musím mu naprosto věřit. Bez něj by to nešlo,“ vysvětluje Ondřej. Spolu s trasérem Markem zvládli závod díky dokonalé komunikaci a důvěře, což je základ každého sportovního výkonu.
Z nevidomého sportovce kreativcem?
Ondřej se kromě sportu věnuje i dokumentaristice. O svém závodu na Tour de France natočil dokument s názvem Tour de France ve tmě, který přibližuje, jaké výzvy musí nevidomý sportovec překonávat. „Dokument byl pro mě způsob, jak lidem ukázat, že život bez zraku nekončí. Chtěl jsem tím motivovat ostatní, aby se nevzdávali svých snů, i když se ocitnou v obtížné situaci,“ vysvětluje Ondřej.
Navíc se Zmeškal věnuje i psaní knih. V nich zachycuje pocity a přibližuje své zážitky. Poslední z nich nese stejný název jako jeho dokument – Tour de France ve tmě.
Peníze dává na charitativní pomoc
Ondřej využívá své úspěchy nejen pro osobní uspokojení, ale také pro pomoc druhým. „Rozhodl jsem se vydražit svou medaili z maratonu na Velké čínské zdi a výtěžek věnovat nemocnému chlapci se svalovou dystrofií.“
Jeho charitativní aktivity zahrnují nejen vydražení medailí, ale také podporu nevidomých prostřednictvím sociálních sítí. „Mám webové stránky a jsem na Instagramu a Facebooku, kde píšu blog,“ dodává Ondřej. Další zajímavostí je i to, že si veškeré příspěvky píše sám. O jejich správu se následně stará jeho partnerka.
Jeho posláním je rozdávat naději
Zmeškal také pravidelně přednáší ve firmách, kde sdílí svůj příběh a motivuje zaměstnance k překonávání vlastních hranic. „Rád lidem ukazuji, že nic není nemožné, když si věříte a máte podporu,“ říká Ondřej.
„Když slyším, že můj příběh pomohl někomu překonat těžké období nebo ho motivoval k tomu, aby začal sportovat, vím, že to, co dělám, má smysl,“ dodává Ondřej s nadějí, že jeho příběh pomůže dalším lidem najít odvahu jít za svými sny.
Celý rozhovor si můžete pustit jako video nebo podcast, dozvíte se:
- Jak Ondřej Zmeškal překonal ztrátu zraku a jak ho sport přivedl zpět do života.
- Jakým způsobem se stal prvním nevidomým sportovcem, který zajel Tour de France, a co všechno musel překonat.
- Proč se pustil do natáčení dokumentů a jak jeho práce inspiruje ostatní nevidomé.
- Jak používá sociální sítě k podpoře nevidomých a motivaci lidí k překonávání překážek.
- Jaký vliv mají jeho motivační přednášky na zaměstnance ve firmách a proč je důležité sdílet příběhy odvahy a odhodlání.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.