Z New Yorku navrhuje světové stavby. Český diplom nestačí, říká architekt

Foto zdroj: FocusOn
Lidé Life Osobnosti 17. 06. 2023

Z New Yorku navrhuje světové stavby. Český diplom nestačí, říká architekt

AMERICKÝ SPECIÁL #1: Na střeše budovy, kde sídlí architektonické studio BIG, jsme vyzpovídali Jana Klašku. Patří mezi nejvýraznější české architekty posledních let. V Londýně pracoval pro světoznámou architektonickou kancelář Zaha Hadid Architects, podílel se i na podobě fotbalového stadionu v katarském Dauhá, kde se loni hrálo mistrovství světa ve fotbale. Pak ale využil příležitosti, že vyhrál loterii o zelenou kartu a přesunul se za oceán. Jak se mu daří a na čem pracuje? 

„Mám na stole dva projekty pro Las Vegas, které se zabývají stadiony a arénami. Pak mám v New Yorku čtyři věže a nějaké věže zpracovávám i pro Miami. A jako třešinku na dortu dělám destilérku na bourbon v Kentucky,“ vyjmenovává Klaška.

V České republice má také projekty, jen ne pod hlavičkou Bjarke Ingels Group (BIG), která nedávno vyhrála soutěž o Pražskou filharmonii. Projekt ale nebyl navržen v New Yorku, nýbrž v Kodani.

Obrovská konkurence a propracované HR v amerických firmách

Konkurence je podle Klašky v New Yorku obrovská. „Koncentrace těch talentů je tady tak velká, že se člověk musí hodně otáčet, aby mohl nabídnout něco víc než ostatní,“ říká s tím, že diplom z české vysoké školy dveře rozhodně neotevírá. „To znamená, že se musíte někde jinde vyučit něčemu, co tady potom můžete nabídnout,“ vysvětluje.

Co se týče fungování architektonických kanceláří, podle Klašky má každá svůj specifický workflow, který nemusí být nutně spjatý s lokací, kde působí. „Spíš je to o tom, že americké společnosti mají celkově lepší a propracovanější HR. Mnohem více se starají o své zaměstnance a inkluze je tu mnohem propracovanější než v Evropě,“ říká Klaška.

V New Yorku je řada známých architektonických děl, Klaškovi nejvíc k srdci přirostla bytovka na High Line, kterou vytvořil ateliér Zahy Hadid. „Mám rád i kancelářskou budovu od BIG ve tvaru pyramidy, která je na horním Manhattanu. To je něco tak naprosto inovativního a provokativního, aby se to stalo ikonou,dodává architekt

Trendy v architektuře

Architektura se podle Klašky momentálně točí okolo udržitelného rozvoje. Současně do ní také pronikají nové technologické poznatky, ať už jde o vývoj materiálů nebo stavební procesy. „A myslím, že v poslední době se architektura hodně stává i sociální ve smyslu, že se snaží pomáhat řešit akutní sociální problémy,“ říká Klaška.

V Česku podle jeho názoru vzniká skvělá architektura a máme tu kvalitní architekty, oproti zahraničí ale pokulháváme v inovativnosti. „Inovace potřebuje rychlý stavební proces, dostat to z papíru na stavbu v co nejkratším možném měřítku. A to se u nás v Česku zatím moc neděje,“ míní Klaška.

Život v Americe je o individualismu

Americká společnost je obecně založená na jiných principech než ta česká. „Amerika fandí individualismu, systém vám zasahuje do života naprosto minimálně. Veškeré průšvihy i úspěchy jsou vaše. To znamená, že jakmile máte úspěch, většinou je mnohonásobně větší než v Česku, ale když máte průšvih, tak i ten je samozřejmě několikanásobně větší,“ přibližuje Klaška. 

Každý, kdo by chtěl v Americe zkusit žít a pracovat, by se podle něj měl připravit na úplně jiný systém chápání života a obrovskou škálu různých vlivů. „Ale je to neskutečně odměňující,“ říká. 

V New Yorku ho nejvíc překvapila svoboda – „můžete být absolutně cokoliv a nikdo vám k tomu nic neřekne“ – a také „vstřícnost lidí, kteří vám na ulici řeknou, že vám to sluší nebo se jim líbí vaše kalhoty. A není to myšleno vůbec špatně. Je to prostě jenom čirá zvědavost.“ Za negativum naopak považuje určitou povrchnost místních. „Mluví s vámi, jako byste měli být kámoši do konce života, ale je to vlastně jenom určitý standard komunikace ve smyslu být příjemný,“ vysvětluje Klaška.

Našince může překvapit třeba také systém dýšek v restauracích nebo hustá doprava. Klaška místo auta raději jezdí na kole. „Ulice jsou relativně více přeplněné než v Čechách, člověk si musí dávat pozor, aby někoho nesrazil. Celkově se musí obrnit. Když jede navštívit své kamarády, ta cesta mu prostě bude trvat dvě hodiny,“ popisuje Klaška. 

New York na něj působí oproti Londýnu, ve kterém bydlel, mnohem méně klaustrofobicky. „Tady buď vidíte oceán, výškovou budovu nebo horizont. To mi přijde strašně uvolňující a nemám takovou klaustrofobii z města. Člověk pořád cítí a vidí otevřenou krajinu,“ uzavírá Klaška.

Americký speciál vzniká s podporou Progresus Invest Holding

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.


Americký speciál

Další rozhovory