Americké akcie dosahují nových rekordů, bitcoin prudce roste a investoři odmítají pojištění proti poklesu portfolia, protože ekonomika zdánlivě směřuje k takzvanému měkkému přistání. Informuje o tom web agentury Reuters.
V kruzích amerického byznysu se tomu říká „Goldilocks trade“ – sázka na to, že Federální rezervní systém (Fed) bude schopen zkrotit inflaci a zároveň zabránit příliš rychlému poklesu růstu. Zatímco ještě minulý měsíc se o tomto výsledku pochybovalo, investory uklidnila nedávná série ekonomických údajů, a to včetně zprávy, která ukázala, že spotřebitelské ceny v USA v dubnu zpomalily více, než se očekávalo.
Roste bitcoin i meme stocks
Právě nastupující záliba investorů v podstupování rizika se projevuje napříč třídami aktiv. Index S&P 500 dosáhl ve středu nového rekordu a od počátku roku vzrostl o 11 %, když se odrazil od poklesu z minulého měsíce. Indexy Nasdaq Composite a Dow Jones Industrial Average rovněž dosáhly nových výšin.
Rostla také aktiva jako bitcoin a tzv. meme stocks, které jsou často považovány za barometr chuti k riziku, ačkoli jejich vazba na ekonomickou základnu je často zpochybňována.
„Zdá se, že apetit investorů po rizikových aktivech roste,“ uvedl Garrett DeSimone ze společnosti OptionMetrics. Poté, co obavy o schopnost Fedu snížit úrokové sazby tváří v tvář tvrdohlavé inflaci vyvolaly v dubnu pokles indexu S&P 500 o 4,2 %, se nyní zdá, že investoři chtějí akcie zase pozvednout.
Mnozí z nich se tak rozhodli učinit bez většího zájmu o zajištění proti poklesu. Index volatility Cboe, který měří poptávku po ochraně před výkyvy trhu, minulý týden uzavřel na čtyřměsíčním minimu. Méně známý index VVIX, ukazatel toho, jak moc investoři očekávají pohyb indexu VIX, také klesl a nyní se nachází poblíž nejnižší úrovně za posledních zhruba deset let.
Dolar se propadl
Naděje, že tyto údaje svědčící o vzestupu americké ekonomiky by mohly dát Fedu prostor ke snížení sazeb, tlačily v poslední době na dolar. Zelená bankovka, oblíbené útočiště v nejistých časech, se vůči koši svých protějšků propadla o 2 %, a to od dosažení 17měsíčního maxima v polovině dubna.
To pomohlo posílit některé měny rozvíjejících se trhů, které jsou někdy považovány za rizikovější než měny vázané na rozvinuté trhy. Polský zlotý za tento měsíc vzrostl o 3,7 %, zatímco jihoafrický rand a kolumbijské peso si polepšily o 2,8 %, resp. 2,7 %.
Očekávání volatility na trhu dluhopisů se v posledních seancích také snížila. Výnosy amerických státních dluhopisů – které se pohybují inverzně k cenám dluhopisů – ve středu klesly na více než pětitýdenní minima.
Bitcoin, který je často považován za klíčový barometr rizikového sentimentu, dosáhl v úterý třítýdenního maxima 66 261 dolarů (cca 1,5 milionu korun) a plíživě se přibližuje k rekordní hodnotě 73 803 dolarů (cca 1,7 milionu korun), které dosáhl v březnu.
Autor: Petr Pláteník