Z vody zmizely minerály a přibyly bakterie. A vy ji pijete denně

Foto zdroj: FocusOn.cz
Life 26. 03. 2025

Z vody zmizely minerály a přibyly bakterie. A vy ji pijete denně

Filtrační konvice nejsou samospásné a kohoutková voda nemusí být všude stejně kvalitní. Záleží totiž i na vnitřních rozvodech budov a správném zacházení s filtry. Jak si doma zajistit zdravou vodu, co opravdu hrozí při špatné údržbě filtrace a proč veřejná pítka nemají důvěru Čechů? V pořadu Avokádo o tom mluvil zakladatel startupu Lokni Martin Václavík.

Kvalitní pitná voda je pro lidské zdraví nezbytná. Přestože v České republice je kohoutková voda obecně dobré kvality, často může obsahovat chlór nebo jiné látky, které ovlivňují její chuť a potenciálně i zdravotní prospěšnost. Mnoho lidí proto volí alternativy v podobě balené vody nebo domácích filtračních zařízení. „Chlor funguje ve vodě jako dezinfekční činidlo a zajišťuje, že k nám dojde voda bez bakterií.“

„Myslím si, že v České republice je voda z kohoutku dobrá, že vodohospodářské společnosti odvádí dobrou práci, problém někdy bývají vnitřní rozvody – případně stagnace vody v trubkách,“ vysvětluje Martin Václavík. 

Pítka nesou stigma toho, že jsou nehygienická a lidé se v nich myjí. „Na vysoké škole jsme instalovali automat Lokni vedle pítka. Potom nám řekli, že pítko skoro nikdo nepoužívá. „

Filtrace jako cesta ke kvalitnější vodě

Lokni je projekt, který začal s jednoduchým cílem – nabídnout alternativu k balené vodě ve veřejném prostoru. Firma provozuje automaty na filtrovanou vodu na vysokých školách, nádražích a dalších veřejných místech.

Systém filtrace vody u Lokni není jen běžný filtr, který známe z domácích filtračních konvic. „Hodně dlouho jsme hledali kombinaci, protože máme zařízení ve veřejném prostoru a pro představu se z nich napije třeba 20 – 30 000 lidí každý den, takže máme ohromnou odpovědnost,“ říká Václavík s tím že: „V každém filtru narůstají nějaké bakterie. Proto vám řada odborníků na vodu řekne, že nemají rádi filtry.“

Obchodní model založený na reklamě

Zajímavostí projektu Lokni je jeho obchodní model. Zatímco v běžném světě by podobná služba musela být zpoplatněna vyššími cenami, Lokni funguje jinak. „Chtěli jsme, aby to bylo pro lidi co nejlevnější, takže máme na těch strojích LCD a mobilní aplikaci, a to jsou nějaké marketingové kanály a přes tu reklamu my platíme tu vodu,“ vysvětluje Václavík.

Díky tomuto modelu mohou například studenti na vysokých školách získat vodu zcela zdarma. S aplikací Lokni mají přístup k perlivé i neperlivé vodě bez placení. Pro běžného uživatele bez aplikace vyjde např. půl litru vody na přibližně 6 Kč.

Když přijdete k přístroji, tak tam má dva čudlíky. Perlivá, neperlivá. Jsou červené a vy si ten stroj vlastně musíte odemknout tou aplikací,“ popisuje Václavík fungování systému. Aplikace zároveň slouží jako bariéra proti zneužívání zařízení.

Ekologický dopad a statistiky

Lokni má kromě poskytování kvalitní pitné vody také významný ekologický rozměr. Podle statistik, které společnost eviduje, využilo v minulém roce jejich služby přibližně 3,5 milionu odběrů.

„Byly to nějaké 2 miliony litrů, což kdybychom teoreticky přepočetli na půllitrové petky, tak by to byly nějaké 4 miliony petek,“ uvádí Václavík. I když připouští, že ne všichni by si jinak kupovali balenou vodu, stále jde o významnou úsporu plastového odpadu.

Plány do budoucna

Lokni se v současnosti nachází primárně na vysokých školách a na 14 nádražích po České republice. Celkem mají okolo 100 automatů. „V tuhle chvíli jsme skoro na všech vysokých školách,“ říká Václavík.

Do budoucna plánuje firma další rozšiřování v rámci České republiky. „Budeme se snažit být tou opravdu reálnou alternativou k balené vodě, to znamená být lidem po ruce tam, kde jsou větší koncentrace lidí, kde se opakovaně pohybují – třeba na festivalech nebo na uzlech veřejné dopravy,“ popisuje své vize zakladatel Lokni.

Rady pro domácí filtraci vody

Pro ty, kteří nemají přístup k automatům Lokni, ale chtějí si doma filtrovat vodu, má Václavík několik rad. Především varuje před systémy založenými na reverzní osmóze, které odstraňují z vody všechny minerály. 

Tohle bych strašně nedoporučil. To mě překvapilo, že se může prodávat věc, která demineralizuje kompletně vodu, takže vy pak pijete vodu bez minerálů, bez vápníku, hořčíku, což jsou kritické prvky, které tam musí být,“ varuje.

Co tedy dělat doma? „Je dobré odtáčet vodu a vybrat si ten správný filtr. Výběr je strašně složitý a mnoho lidí to odradí. Určitě je lepší pít kohoutkovou vodu než filtr ve filtrační konvici neměnit.“

Pro domácí filtraci doporučuje dodržovat pokyny výrobce filtrační konvice – především uchovávat filtrovanou vodu v chladu a ve tmě, což většina uživatelů nezohledňuje. „Devět z deseti lidí – historicky i včetně mě to nedělá, a pak mu právě v tom filtru narůstají šíleným způsobem bakterie,“ upozorňuje na rizika nesprávného používání filtračních systémů.

Celý rozhovor si můžete poslechnout jako video nebo podcast:

  1. Jaký konkrétní typ filtru a UV LED technologie používá Lokni ve svých automatech?
  2. Jaký postoj mají lidé k veřejným pítkům? 
  3. Kolik plastu Lokni ušetřilo za rok?
  4. Jak správně filtrovat vodu doma?
  5. Proč není dobrá reverzní osmóza?

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory