Aspoň tak vidí budoucnost slavný hollywoodský režisér Joe Russo. Svou předpověď vyslovil v průběhu panelové diskuse s provozním ředitelem Epic Games Donaldem Mustardem. Informaci přinesl web IndieWire.
Americký filmař si samozřejmě nedělá iluze, ví, že je „otázkou, jak umělá inteligence ovlivní Hollywood“. Klíč k „nastolení éry A.I.“ ale podle něj drží generace Z. O tom, jak by to mohlo vypadat, má kreativní tvůrce celkem konkrétní představy:
„Žijeme ve světě, kde celá generace má v této oblasti letmé znalosti, a zároveň se je nebojí používat. Potenciálně byste ji tedy mohli využít ke konstruování vyprávění, které ale musí dojít zřejmé proměny. Pracujete totiž s neustále se vyvíjejícím příběhem, ať už ve hře, ve filmu nebo televizi.“
Jako zručný scenárista vytvořil Russo hned modelový příběh: „Mohli byste třeba přijít domů a požádat umělou inteligenci spravující streamovací platformu: ‚Hej, chci film, ve kterém bude hrát můj fotorealistický avatar a fotorealistický avatar Marilyn Monroe. Chci, aby to byla romantická komedie. Měl jsem totiž fakt těžký den.‘ A ona vám přehraje příběh, ve kterém promluvy v dialozích dokonce napodobují váš hlas. Najednou tu tak máte romantickou komedii s vámi v hlavní roli, která trvá 90 minut! Každý si tímto způsobem bude moct vytvořit příběh přesně podle sebe.“
Záleží na generaci Z
„Bude to mít co do činění s generací Z – až se stanou hlavními ekonomickými hybateli kultury,“ zamýšlí se v té souvislosti hollywoodský režisér. „Začnou se dít velmi radikální změny. Neuznávají vůbec systém filmových hvězd. Když svým dětem řeknu ‚Brad Pitt hraje ve filmu X‘, ony mi odpoví: ‚Kdo?‘ Je u nich zjevné jiné přiřazování hodnot tomu, jak tráví svůj čas, ale i kdo jim vypráví příběhy.“
Russo v té souvislosti také připomněl, že sedí „ve správních radách několika firem zabývajících se umělou inteligencí“. Na této zkušenosti zakládá poznání, že je potřeba, aby „společnosti vyvíjející umělou inteligenci nás před ní chránily“.
A dodal: „Bohužel svět je, jaký je. A umělou inteligenci budeme ve svých životech potřebovat, protože ať už si to přejeme, nebo ne, její vývoj nezastavíme. Lidé, kteří nám nejsou přátelsky nakloněni, ji totiž budou vyvíjet tak jako tak. Před budoucností neutečeme. Otázkou je, jak si do budoucna zajistíme vlastní bezpečí?“
Autor: Petr Pláteník