Sněmovna reprezentantů v sobotu odhlasovala zákaz populární aplikace, pokud její majitel nepřeruší své vazby s Čínou. Informuje o tom web BBC.
V posledních měsících vyjadřovali američtí představitelé znepokojení nad popularitou TikToku mezi mladými lidmi. Tvrdí, že jeho majitel, společnost ByteDance, je podřízena Pekingu. Ta ovšem všechna obvinění opakovaně popírá. Legislativa týkající se TikToku byla zahrnuta do balíčku schváleného zákonodárci, který počítá s financemi na zahraniční pomoc pro Ukrajině, ale Izrael a Tchaj-wan.
Po Sněmovně reprezentantů by měl o návrhu zákona hlasovat příští týden Senát. Již dříve americký prezident Joe Biden prohlásil, že zákon podepíše. Od momentu, kdy vstoupí v plastnost, bude mít společnost ByteDance devět měsíců na to, aby svůj podíl prodala, nebo bude čelit zákazu.
Mluvčí společnosti TikTok návrh zákona odsoudil s tím, že „pošlape práva na svobodu projevu 170 milionů Američanů, zničí sedm milionů podniků a zruší platformu, která ročně přispívá americké ekonomice částkou 24 miliard dolarů (cca 570 miliard korun)“.
Kontrolní podíl ve společnosti
Společnost TikTok uvedla, že ByteDance „není agentem Číny ani žádné jiné země“. Dokonce prý není ani čínskou firmou. Její představitelé v té souvislosti poukazují na mnoho globálních investičních firem, které v ní mají 60 %.
Zároveň se objevuje názor, že zákaz vyvolá protesty veřejnosti, zejména v roce voleb. Nyní aplikaci provozuje společnost s ručením omezeným se sídlem v Los Angeles a Singapuru, ale jejím majitelem je stále ByteDance.
Zakladatelé společnosti sice dnes vlastní pouze 20 % ByteDance, jde ale o kontrolní podíl. Přibližně 60 % si dělí institucionální investoři, včetně velkých amerických investičních firem, jako jsou General Atlantic, Susquehanna a Sequoia Capital. Zbývajícími 20 % disponují zaměstnanci z celého světa.
Americká data zůstávají v USA
USA znepokojuje, jak velkou kontrolu má čínská komunistická strana nad společností ByteDance a nad daty, která má k dispozici. Čína tyto obavy odmítla jako americkou paranoiu a varovala, že zákaz TikToku se USA „nevyhnutelně vymstí“.
Od roku 2022 TikTok směruje data všech amerických uživatelů přes texaského technologického giganta Oracle, aby řešil obavy o bezpečnost. TikTok zdůraznil, že data z USA budou oddělena a uložena na serverech Oracle v USA.
Autor: Petr Pláteník