John McAfee byl společně se svým bodyguardem obžalován z podvodu, uvedlo v minulém týdnu americké ministerstvo spravedlnosti. Za vinu se jim dává spiknutí za účelem praní peněz vyplývajícího ze dvou podvodných kryptoměnových schémat.
Podle agentury Reuters obvinily americké úřady zakladatele společnosti produkující známý antivir McAfee ze zneužití twitterového profilu. Ten mu sloužil k umělému zvyšování cen kryptoměny Altcoinu prostřednictvím takzvaného schématu „pump-and-dump“. A také k zatajování plateb, které McAfee dostával od začínajících podniků na podporu počáteční emise.
Právní problémy
Ministerstvo spravedlnosti oznámilo, že McAfee a jeho spolupachatelé získali z podvodných schémat více než 13 milionů dolarů (přibližně 287 milionů korun). Americká státní zástupkyně Audrey Straussová uvedla ve svém prohlášení: „Jak tvrdí obvinění, McAfee využil široce používanou platformu sociálních sítí a nadšení mezi investory na rozvíjejícím se trhu kryptoměn, aby vydělal miliony lžemi a podvodem.“
McAfee je podle informací amerického ministerstva spravedlnosti aktuálně zatčen a zadržován ve Španělsku, a to pro podezření z daňových úniků.
Spolu se svým bodyguardem čelí rovněž civilním obviněním ze strany americké Komise pro cenné papíry. Ta v říjnu nařkla McAfeeho ze zatajování více než 23,1 milionu dolarů. Vydělal je díky podpoře sedmi nabídek kryptoměny na Twitteru.
V případě kryptoměny úřady uvedly, že McAfee nabízel aktiva včetně Verge, Reddcoin a Dogecoin jako součást tweetů „Coin of the Day“ nebo „Coin of the Week“ od prosince 2017 do února 2018.
McAfee se díky svým tweetům, projevům a své roli generálního ředitele veřejně obchodované společnosti zabývající se kryptoměnou profiloval do role odborníka na kybernetickou bezpečnost a kryptoměnu. Obvinění mu také přičítají k horšímu, že followerům tvrdil, že na mincích nemá žádný podíl, i když hovořil o tom, jak „změní svět“.