Chcete mít přehled v tom, co se děje s vašimi financemi a spravovat je bez stresu? Jde to zvládnout raz dva, pokud ovládáte základy finanční gramotnosti. Ty se vám budou hodit každý den a pomůžou vám jak k tomu, abyste byli lépe připraveni na nečekané výdaje, tak k dosažení vašich finančních cílů.
Význam finanční gramotnosti byl u nás dlouhá léta opomíjen. Není se čemu divit. Náš finanční trh byl až do revoluce značně omezován a lidé zkrátka neviděli důvod, proč se o financích něco přiučit. Od revoluce ale uplynulo celých 33 let a svět financí za tu dobu prošel zásadní proměnou. Kdo je nyní finančně gramotný, ten se mílovými kroky přibližuje ke stavu finančního blahobytu – a tím k celkové spokojenosti. Pojďme se proto podívat na několik základů, které vám pomůžou k lepší orientaci ve světě, kterému vládnou peníze.
1. Sestavení rozpočtu
Klíčovým krokem je naučit se zdravým návykům v oblasti utrácení. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je tvorba rozpočtu. Založte si tabulku v excelu, stáhněte si některou z aplikací, nebo si své příjmy a výdaje zapisujte na papír. Kreativitě se meze nekladou! Důležité však je zaznamenat opravdu každý pohyb vašich financí: příjmů, nezbytných výdajů (nájemného/hypotéky, peněz za jídlo, léky…) i zbytných výdajů (za zábavu, cestování, koníčky…).
Budete tak mít ve svých financích přehled a můžete si díky tomu lépe rozvrhnout utrácení svých prostředků. Přičemž se na konci měsíce nesetkáte s tím, že nemáte z čeho zaplatit večeři. Existuje navíc mnoho metod sestavování rozpočtu, například metoda 50-30-20. S tou vyčleníte 50 % vašich příjmů na nezbytné výdaje, 30 % na zbytné výdaje a 20 % si budete odkládat stranou.
2. Spoření
A jak správně odkládat peníze stranou? Nejdříve ze všeho je třeba uvědomit si hodnotu věcí. Vyberte si proto nějakou dražší věc, po které toužíte, a pokuste se na ni ušetřit. Zjistíte tak, že nejde peníze jen tak vzít a za věc je jednoduše utratit. V první řadě musíte myslet na pokrytí základních výdajů.
Také rychle zapomeňte na shromažďování peněz pod polštářem nebo na běžném účtu. Peníze se vám tam nijak nezúročí. Jednou z možností je tak spořící účet – o peníze na tomto účtu se nemusíte bát, protože jsou ze zákona pojištěné, a navíc k nim máte rychlý přístup. Podle odborníků však tato varianta není určená na dlouhodobé zhodnocování peněz a slouží spíše na odkládání přebytečných příjmů k vytvoření rezervy – ideálně každý měsíc 10 % z výdělku. Spořit však lze také prostřednictvím stavebního spoření, u kterého je výhodou nejen dobrá úroková sazba, ale i možnost dosáhnout na státní podporu (2000 Kč/rok). Finanční prostředky však nemůžete využít před ukončením doby spoření, a tato varianta tak není vhodná na tvorbu rezervy.
3. Bezpečnost financí
V dnešní době můžete o své finance přijít jednodušeji než kdy dříve. I když se se zvýšeným rizikem zpřísňují i bezpečnostní opatření, měli bychom se svými penězi v digitální i fyzické formě zacházet zodpovědně a rozumně. Počínaje silnými hesly a omezením informací, které o sobě v online prostředí sdílíme, konče kontrolováním odkazů, které otevíráme a znění URL adres, které navštěvujeme.
„Zvýšený pozor si dejte i při výběru z bankomatů. Vždy zkontrolujte okolí bankomatu, ale i bankomat samotný, jestli na něm nejsou nainstalovaná zařízení, která na něj na první pohled nepatří. Také nikam neodkládejte platební kartu a upřednostňujte bezkontaktní výběr hotovosti, abyste předešli tomu, že na kartu v bankomatu jednoduše zapomenete. Vzdálenost od lidí a zakrytí PIN kódu je samozřejmostí,“ doporučuje Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet ČR.
4. Půjčování a splácení dluhu
V určitém okamžiku svého života si pravděpodobně budete muset vzít půjčku – na studium, koupi nového bydlení apod. A i když má spoustu lidí slovo „dluh“ zabarveno negativně, může jít o skvělého pomocníka – tedy pokud jsme si vědomi dopadu, který bude mít zadlužení na naše finance. Klíčem k úspěchu je tvorba plánu, podle kterého budeme úvěr postupně splácet. Ten je nutné vytvořit podle našich možností tak, abychom si byli jisti, že do určeného termínu dluh doopravdy splatíme. Pomoci k tomu může vytvořený rozpočet.
„Dávejte také pozor na kreditní karty. Na rozdíl od těch debetních neutrácíte svoje peníze, ale peníze banky, které si tak vlastně půjčujete. Pokud však utracenou částku nesplatíte v bezúročném období, dokážou vás pěkně zadlužit. Kreditky si proto pořizujte jen pro nouzové účely a nikdy si je neregistrujte v několika bankách najednou,“ dodává Ondřej Kozák z Euronet ČR.
5. Investování
Jakmile své znalosti posílíte ve všech již zmíněných ohledech, můžete začít přemýšlet i o jiných způsobech, kterými budovat svůj majetek. Jedním takovým způsobem je investování. V tomto případě můžete na své investované peníze kdykoliv sáhnout a čekají vás také nejvyšší výnosy. Existují však různé úrovně rizik a výnosů v závislosti na investici, a může se tak lehce stát, že o své zainvestované peníze přijdete. Je proto potřebné, abyste měli důkladné znalosti týkající se finančního trhu a investovali pouze částky, bez kterých se případně obejdete.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.