Skupině HP Tronic se i přes složitou situaci zapříčiněnou válkou na Ukrajině, inflací i zdražováním energií v minulém roce dařilo, její tržby meziročně vzrostly o 5 procent na 25,3 miliardy korun.
EBITDA zlínské skupiny dosáhla hodnoty 942 milionů korun. Ve srovnání s rokem 2021 došlo v důsledku neočekávané ekonomické a mezinárodní situace k jejímu poklesu o 350 milionů korun. V kontextu celosvětového dění a situace na trhu však lze tento výsledek považovat za velmi dobrý.
„Loňský rok byl pro naši firmu velmi náročný. Museli jsme reagovat na mnoho změn způsobených ekonomickou situací. Zavedli jsme některá úsporná opatření a zaměřili jsme se na udržení prosperity a zachování pracovních míst,“ komentuje hospodářské výsledky Daniel Večeřa, generální ředitel skupiny HP Tronic.
V prosinci utratili zákazníci Datartu 162 milionů
V prosinci značka Datart, která patří pod HP Tronic, zaznamenala rekordní denní tržby, které dosáhly až k hodnotě 162 milionů korun. V předvánočním období oproti předešlému roku výrazně vzrostly prodeje notebooků (o 35 %) a mobilních telefonů (o 23 %). Největší nárůsty si připsaly značky Xiaomi, Apple a Samsung. Den před Vánoci, tedy 23. prosince, navíc DATART zaznamenal historicky nejvyšší utrženou částku za příslušenství. V předvánoční horečce zákazníci pořídili 15 tisíc kusů baterií a 7,5 tisíc kusů sluchátek.
„Rok 2022 byl jako na houpačce. Po slibném začátku roku začal v únoru konflikt na Ukrajině, nastartovala se inflace, zvýšily se ceny energií a dramaticky rostly náklady na pohonné hmoty. To mělo negativní dopad na spotřebitelskou náladu a poptávku, které se promítly i do trhu se spotřební elektronikou. V poslední třetině roku se však situace stabilizovala a dobrý výsledek hlavní sezóně zajistily úspěšné Vánoce. V dané situaci a kontextu celého roku jsou dosažené hospodářské výsledky velmi dobré,“ shrnuje uplynulý rok Kamil Čejka, výkonný ředitel skupiny HP Tronic.
Nákupní chování Čechů? Chtějí hlavně inovace
V loňském roce zaznamenaly výrazný růst produkty chytré domácnosti a příslušenství pro nositelnou elektroniku. Díky obměně energeticky náročných spotřebičů za nové vzrostly prodeje chladniček a mrazáků. Stoupl i zájem zákazníků o drony, fototiskárny, outdoorové kamery či elektrokoloběžky. Propad naopak zaznamenaly prodeje sušiček prádla, robotických vysavačů, kuchyňských robotů či automatických kávovarů. Menší zájem měli lidé i o televizory.
Nejprodávanějším výrobkem se v roce 2022 stala sluchátka Apple AirPods. Trojici nejoblíbenějších produktů pak doplnil mobilní telefon značky vivo a rychlovarná konvice Gallet Quenza. Produkty společnosti Apple se na tržbách Datartu podílely největším dílem. Jejich tržní podíl v prodeji se za poslední čtyři roky ztrojnásobil. S produkty Apple souvisí i multifunkční nabíječka PowerStation, která zaznamenala nejvyšší meziroční nárůst prodejů a stala se tak skokanem roku.
„Pokles prodejů robotických vysavačů, automatických kávovarů a dalších spotřebičů do domácnosti naznačuje, že některé domácnosti v reakci na inflaci prozatím odložily nákup zařízení, které nejsou pro běžný chod domácnosti klíčové. Nárůst u ledniček a mrazáků naopak ukazuje, že lidé v souvislosti s růstem cen energií častěji zvažují, zda se jim nevyplatí výměna starých spotřebičů za nové úsporné. Z pohledu nejprodávanějšího produktu se nejedná o žádné překvapení. Produkty společnosti Apple se dlouhodobě pohybují mezi těmi vůbec nejžádanějšími,“ doplňuje František Mikoška, obchodně marketingový ředitel Datart.
Autor: Jiří Böhm