Budou firmy v důsledku cenových šoků krachovat a ponese se budoucnost v duchu vysokých cen za základní komodity? Proč můžeme očekávat další růst automatizace a robotizace i přes ochlazení růstu ekonomiky? Na to odpovídal Radek Kaňovský, spolumajitel společnosti Raveo.
Jsme v době, kdy zdražování energií intenzivně doléhá na průmyslovou výrobu. Jak vnímáte tuto situaci?
Vnímám ji velmi intenzivně, stejně jako všichni kolem nás, od mé babičky, která se hroutí ze záloh, které musí platit a jsou pětinásobné, až samozřejmě po klienty, kteří mají obrovské výrobní společnosti, jsou na energiích velmi závislí a hledají jakékoliv jiné alternativy, aby toto období doslova přežili. Je to obrovské téma. Můj kamarád, který vyrábí na Zlínsku müsli, začal s výrobou tak, že s manželkou přesypávali müsli z velkých pytlů do malých pytlíčků a dnes má výrobu čítající 400 zaměstnanců, plně automatizovaný provoz a obrat někde kolem miliardy. Nedávno mi ale říkal: „Nemyslel jsem si, že budu ještě někdy přemýšlet nad tím, jestli zavřu. Jsem natolik silný, že mám vlastní peníze, koupenou celou technologii, nedlužím bance, ale jsem ve stavu, kdy přemýšlím, jestli to zavřít, nebo ne. To je současná situace energie na trhu.
A je to třeba i otázka, nad kterou jste se zamýšleli vy?
Samozřejmě se nad těmito otázkami zamýšlíme. Naštěstí však nejsme prvovýroba, kde potřebujete energie hodně. Takže u nás energie není tím nejpodstatnějším.
Vláda nedávno odsouhlasila zastropování cen energií pro domácnosti. Co si o tom myslíte? Měly by být ceny zastropované i například pro firmy?
Ono se o tom hodně mluví, ale ty reálné kroky stále ještě jaksi nejsou cítit. Nicméně já mám názor takový, že se věci mají řešit od začátku a zastropování cen není řešení. Stejně ve výsledku někdo zaplatí. A pokud si na to někde půjčím, tak to stejně ve výsledku zaplatíme my. Zastropování cen lidem samozřejmě pomůže, momentálně je to nutnost, ale měli by se především řešit příčiny.
Co by bylo podle vás nejlepším řešením současné situace?
To je těžká otázka. Dnes se setkáváme s mnoha názory, a to od těch úplně konzervativních, až přes názory lidí, kteří tomu vůbec nerozumí, nebo například novinářů, kteří dle mého soudu dost často šíří fake news. Já ale vždycky rád používám selský rozum a selský rozum říká: „Jak je možné, že energie stojí desetkrát tolik, co před rokem, když jsou zdroje neustále stejné?“ A když se například technik podívá na Google, kolik procent elektráren v České republice je na plyn, tak je to prostě procentuální. Takže já tam vidím jako největší problém, v uvozovkách, nějaké to handlování, respektive je to burza.
Existuje pro takovou situaci nějaké řešení, nebo už jde o pokročilé stadium, kdy si bohužel tím velmi náročným obdobím budeme muset projít všichni?
Těžko říct, já nejsem ekonom ani energetik. Nicméně mám na to názor takový, že neexistuje růst donekonečna. My spolupracujeme s lidmi z celého světa, a když s vámi bude mluvit manažer z Německa, tak očekává neustálý lineární růst. Například Japonec to ale neočekává. To je prostě absurdní. A plyne to z korporací a z investičního světa – že všichni neustále požadují růst. Ale v přírodě nám nic neporoste donekonečna.
Ta situace nyní asi pro mnoho firem nebude o růstu, ale o zvládnutí situace. Myslíte si, že některé firmy v České republice zkrachují?
Už krachují. Máme tu výrobní závody, které byly, v uvozovkách, pauznuty. To je informace ze včerejška, kdy jedna nejmenovaná konzervárna zavřela svou výrobu a radši ovoce vozí kamionem na Sicílii a převáží kamion do Egypta, kde to zavaří a stejný kamion to odváží zpátky. Nyní nastala situace, kdy je energie opravdu zásadním prvkem v procesu té prvovýroby. Pokud bude někdo hovořit o tom, že musíme zachránit svět skrz energie, s tím souhlasím, musíme šetřit planetu, ale ne do takové míry, kdy budeme dělat takto absurdní řešení.
Myslíte si, že se lze na takovéto šoky nějak připravit?
Já myslím, že to záleží vyloženě na tom, co jako firma vyrábíte. Pokud jste banka, tak dobře, musíte nakrmit více serverů, počítačů a osvětlení. Pokud jste obchodník, máte toho tam trochu víc. My si třeba i něco vyrábíme, máme vlastní stroje, ale to už jsou opravdu velmi nepatrné rozdíly. To, jestli platíme o pár desítek tisíc víc, nás nezruinuje. Ale pokud vyrábíte například železo a podobné komodity, tam je to už opravdu likvidační. Mám kamarády, kteří vlastní lokální pekárny, a vím, že se opravdu dostávají na úroveň cen, za které si koncový zákazník nekoupí.
Když se podíváme na rok 2023, jak vy se díváte na budoucnost? Vidíte nějakou naději na zlepšení, nebo rok vidíte spíše negativně?
Já jsem obecně velmi pozitivní člověk, takže hledám v každém problému nějaký benefit. My děláme v branži, která je velmi žádaná a bude žádaná i nadále. Průmyslová automatizace poroste, a je absurdní, že je trh práce stále na dvou procentech nezaměstnanosti. Lidé dnes pořád přemýšlí nad tím, jak řešit věci strojově a zase díky té energii dostáváme poptávky, které by byly před dvěma lety absurdní. To znamená, že majitel firmy přijde k nám a ptá se nás, v jaké teplotě může robot či technologie pracovat. My řekneme od pěti nebo deseti stupňů, aby tam byl nějaký rosný bod a on se začne radovat. A já říkám, proč se radujete? A on na to odpoví, protože nemusím na hale topit, a to před dvěma lety nikdo neřešil. Každému přišla energie přirozená a souhlasím s některými ekonomy, že byla i relativně levná. Ve zkratce nemůžete skokově změnit základní komoditu desetinásobně.
Souhlasím, že ten růst byl opravdu skokový a stejně nenadálý, jako například konflikt na Ukrajině. Tím se přesouvám k další otázce, která směřuje k českému průmyslu. Ten byl dlouhodobě napojen na ruský průmysl a ruskou ekonomiku. Myslíte si, že s tím je definitivně konec?
Já úplně nemám čísla, která by ukazovala, kolik procent HDP nám dělalo Rusko, ale to jsou víceméně jednotky procent. Myslím si, že to určitě nejsou desítky procent, nicméně spousta našich zákazníků své výrobky vyráběla pro Rusko. Je to problém, samozřejmě, ten trh je relativně velký a my jsme do Ruska napřímo nikdy nic nedělali, nicméně skrz naše zákazníky jsme na ruském trhu byli, a já věřím v to, že vyhraje zdravý rozum a že se tam někde někdo domluví.
Vy jste zmínil, že jste s Ruskem nikdy neobchodovali. Máte k tomu nějaký konkrétní důvod?
My se zabýváme českým a slovenským trhem. Nyní jsme se vlastně rozšířili ještě do Polska a Chorvatska, kde máme kanceláře a pobočky. Rusko je velmi těžký trh, to ví všichni, a pro některé naše zákazníky je to dominantní trh, viz obráběcí stroje. No a ti to teď velmi těžce nesou, mají tam zainvestované peníze ve vlastních výrobnách, ve vlastních lidech a jsou i korporátní firmy, které tam už zavřely výrobny, nebo tam dnes vyrábí potichu. Takže ona je to taková hra. Já pevně věřím, že se to nějakým způsobem vyřeší tak, aby se neděly ty hrůzy, které se teď dějí.
Zmínil jste, že Rusko je komplikovaný trh. Kdybych se oprostila od toho letošního konfliktu, proč je tento trh vnímaný jako komplikovaný?
Domáhání se práva je v Rusku, nebo obecně v zemích třetího světa, je pro Čechy a obyvatele Evropské unie velmi náročná věc. Za druhé tam funguje silně oligarchistický systém. Všechno tam funguje v různých strukturách, kterým člověk u nás běžně ani nerozumí. Výroba v Rusku je navíc minimální a v poslední době jsem neviděl nic technologicky převratného, co by přišlo z Ruska.
Podívejme se zpátky do České republiky na vaši společnost Raveo. Uvažovali jste někdy o tom, že byste firmu prodali?
My jsme o tom nikdy neuvažovali. Ale nabídky chodí a je to poměrně vysoké číslo. Už jsme měli různé rozhovory s různými firmami ze zahraničí na toto téma, ale myslím si, že v současné době není dobrá doba něco prodávat. Naopak, myslím si, že dnes je dobrá doba něco kupovat. A když se člověk podívá na finanční trh a na hodnotu peněz za inflaci, tak dnes je lepší mít peníze, jak se říká na Slovácku – v chalupě, než je mít na účtě.
Vy se kromě elektromotorů věnujete i robotizaci. Prozraďte nám, když se na tu budoucnost podíváme tím pozitivním pohledem, jaké trendy nás čekají?
Těch trendů je hned několik. Je tam několik takových bočních jevů, které tlačí marketing ze všech stran. My známe trh s roboty jednak díky prodeji robotů, jednak integrací, a jednak i prodejem těch komponent. A víceméně trh v robotizaci poroste hlavně v pohledu služeb. Tam bude automatizace a robotizace rozhodně silnější.
Autor: redakce
FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.